Jeden z symboli Skałki doczeka się remontu. Zobacz model 3D

Ten obiekt zna każdy z nas. Górująca przy wejściu na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" pomarańczowa modernistyczna rzeźba z 1979 roku doczeka się swojej renowacji.

Marchewa

"Wejście na teren Skałki jest od strony ul. Bytomskiej, a okolicę zdobi współczesna abstrakcyjna metalowa rzeźba nieznanego autora, przez miejscowych zwana „marchewką’, nie tyle z uwagi na kształt co kolor. Poprzez ogrodzenie, na terenie przy koronie stadionu jest widoczne drugie tego typu nowoczesne dzieło, zwane przez świętochłowiczan „embrionem“ - pisał w artykule "Jak Rojbka została Skałką" Marian Piegza. Różnych nazw było zresztą znacznie więcej. W 2013 roku pomnik przeszedł lekki lifting i naprawę rozpadającego się cokołu. Dziś OSIR Skałka ogłosił, że pomnik przejdzie właściwą renowację, a w raz z nim być może całe jego otoczenie.

– Obiekt w jaskrawej pomarańczowej barwie popularnie zwany "marchewką", czy "kwiatem lotosu", tak naprawdę nosi nazwę "Rozkwitanie" - czytamy na oficjalnym profilu OSIR Skałka. - Nasz Ośrodek podjął decyzję o renowacji pomnika, którego kondycja nie jest już najlepsza. Wspólnie z Miasto Świętochłowice OSiR "Skałka" będzie również aplikował o środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, aby odrestaurować całą przestrzeń wokół pomnika, w skład której niegdyś wchodziły m.in. fontanny, czy kwiatowe kaskady - informuje OSIR.

W ostatnich dniach teren na którym znajduje się pomnik odwiedził sam jego autor - Gerard Grzywaczyk. To absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W okolicy Świętochłowic można znaleźć więcej pomników autorstwa Pana Gerarda, który ma na swoim koncie wystawy w takich krajach, jak Niemcy, Włochy, Węgry, czy Francja. Jego twórczość przedstawia album wydany z okazji 50-lecia pracy twórczej, a w którym znalazł się również pomnik ze "Skałki". W jednym z wywiadów prasowych, zapytany o inspirację do wykonania tego pomnika oraz różnego rodzaju interpretacje jego wymowy powiedział:

- (...) Słyszałem o różnych insynuacjach, niezbyt trafnych czasem. W planach miała być to rzeźba pionowa i taka też jest. Wymyśliłem, iż może być to abstrakcja biologiczna i zdecydowałem się na kwiat lotosu. Tak jak na Skałce powoli rozwijała się roślinność tak chciałem, aby było widać, jak powoli z pączka rozwija się piękny kwiat (...).

Model 3D pomnika na Skałce można znaleźć m.in. na popularnym portalu Sketchfab.com

Informacje o renowacji pomnika pojawiły się na profilu społecznościowym OSIR Skałka.

W ostatnich dniach odwiedził nas niecodzienny gość, autor charakterystycznego pomnika, który znajduje się przy wejściu w...

Opublikowany przez OSIR Skałka Wtorek, 9 marca 2021

fot. Odleglosci.pl