Jest zapytanie w sprawie nowego logo Świętochłowic. To efekt dociekań po sesji Rady Miejskiej

Do naszej redakcji wpłynęła treść zapytania, jakie w kancelarii Rady Miejskiej w Świętochłowicach złożył radny klubu "Razem dla Świętochłowic" Bartosz Karcz. Pytania dotyczą planów na wykonanie nowego loga dla miasta, za kwotę 26 tys. zł. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawił się skan dokumentu zawierającego założenia do przeprowadzenia postępowania a także odręcznie wpisane dyspozycje prezydenta Świętochłowic. O co chodzi w tej sprawie?

Interpelacja karcz
(...) proszę o udzielenie informacji na temat tego, czy w roku 2021 prowadzono w Urzędzie Miejskim prace nad zleceniem stworzenia (zaprojektowania) "loga" miasta. Czy takie zadanie jest obecnie realizowane, czy ma być realizowane w roku 2022 - czytamy w złożonej 20 października interpelacji.

Ta sprawa wyszła na światło dzienne podczas sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach, która odbyła się 12 października 2021 roku. Pytanie o planowane zlecenie nowego logo miasta Świętochłowice zadał radny klubu "Razem dla Świętochłowic" - Bartosz Karcz, powołując się na doniesienia w mediach społecznościowych. Radny zapytał, czy prawdą jest to, że prezydent Daniel Beger zamówił dla Świętochłowic nowe logo o wartości 26 tys. zł, zwłaszcza w sytuacji, w której miasto - zdaniem radnego Karcza już posiada nowe, całkiem niezłe logo.

Prezydent Daniel Beger podjął ten temat jeszcze na tej samej sesji. Odpowiadając z mównicy na zapytanie radnego zaprzeczył, iż taka sytuacja ma miejsce, odwołując się do zawartości Biuletynu Informacji Publicznej, w którym - jak stwierdził, znajdują się wszystkie decyzje i zarządzenia. Jednocześnie zwrócił też uwagę, że ta informacja jest opublikowanym (przez nieznaną z imienia i nazwiska osobę) internetowym fake newsem.

Czy to na pewno fake news?

Tymczasem okazuje się jednak, że kilka dni po sesji, do internetu trafił skan dokumentu, z którego może wynikać, że przygotowania do zlecenia wykonania takiego loga rzeczywiście były prowadzone. Został on opublikowany na jednym z politycznych profili w Świętochłowicach. Czytając go widzimy kilka punktów dotyczących planowanego zakresu prac nad przyszłym logotypem, a także odręczne notatki prezydenta, dotyczące prośby o przygotowanie zasad konkursu i prac komisji, termin startu i zakończenia a także najprawdopodobniej wskazówki dotyczące źródła finansowania i oznaczeń wydziałów Urzędu Miejskiego, które (w domyśle) miałyby się sprawą zająć.

Co ciekawe, poza wspomnianym dokumentem w publikacji znalazła się grafika, która prawdopodobnie ma potwierdzić jego autentyczność. To zdjęcie korespondencji mailowej z Kancelarii Prezydenta Miasta z dnia 25 sierpnia 2021 roku.

Od tamtego czasu, nie pojawiła się żadna oficjalna informacja, jak również nie powstało jakiekolwiek dementi, które odnosiłoby się do tej sytuacji. Na podstawie opublikowanych dokumentów istnieje więc prawdopodobieństwo, że rzeczywiście planowano zlecenie nowego loga, określono terminarz, zakres prac oraz wyznaczono pulę kwotową za jego wykonanie, jednak z jakichś przyczyn nie doszło do finalizacji tego projektu. Być może wpływ na to mógł mieć fakt, że informacje w tej sprawie nieoczekiwanie "wypłynęły" z urzędu. Jakkolwiek to nie przebiegało, złożona przez radnego Bartosza Karcza interpelacja, miejmy nadzieję - rozwieje w tej sprawie wszelkie wątpliwości.

Należy również przypomnieć, że w ostatnich latach miasto Świętochłowice zmieniało już dwukrotnie swoje logo. Konkurs na przygotowanie pierwszego z nich, wraz z hasłem "Świętochłowice. Bliżej niż myślisz" rozpisano w 2011 roku, zaś z dostępnych jeszcze w mediach informacji wynika, że pula, jaką wówczas wyznaczono na opracowanie tego logotypu wynosiła zaledwie 2 tys. zł, czyli dziesięciokrotnie mniej, niż we wskazanej przez radnego Karcza, obecnej sytuacji. Po objęciu władzy w 2018 roku przez Daniela Begera, logo to zostało wycofane z użycia, zaś jego miejsce zajęła grafika przedstawiająca w sposób szkieletowy najważniejsze świętochłowickie budynki. Grafika ta zresztą umieszczona jest zarówno na internetowej stronie miasta, jak również na wielu publikacjach, które z ramienia powstają w celach promocyjnych, reklamowych czy projektowych.

Być może więcej informacji w tej sprawie pojawi się również w trakcie najbliższej sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na najbliższy czwartek - 28 października.