Katowice mają utopce, Wrocław ma krasnale. Co będzie w Świętochłowicach?

Figurki gołębi z brązu (Fotografia kontekstowa)

Większość z nas miała już możliwość zobaczenia katowickich utopców lub wrocławskich krasnali. Takie figurki związane są często z historią danego regionu, jakąś legendą, czy postacią literacką. Umieszczane w różnych punktach miast stają się w pewnym sensie ich znakiem rozpoznawczym. Być może tak będzie również w Świętochłowicach.

Rąbka tajemnicy uchylił w trakcie wczorajszej dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach prezydent naszego miasta. Jest szansa, że w różnych częściach Świętochłowic pojawią się już niedługo takie symbole, a będą to - uwaga! śląskie gołębie!

Choć nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów, udało nam się już dowiedzieć, że będzie to część projektu zwanego "Szlakiem Powstańców Śląskich". Można się domyślać, że takie symbole pojawią się więc w miejscach związanych w naszym mieście historycznie właśnie z powstaniami śląskimi.

To z pewnością będzie duża ciekawostka zarówno dla mieszkańców naszego miasta, jak również dla przyjezdnych. Śląska tradycja hodowli gołębi bardzo głęboko wryła się w historię naszego regionu. Warto dodać, że nawet w dzisiejszych czasach, w stowarzyszeniu, które w naszym mieście kultywuje te tradycje, zrzeszonych jest kilkadziesiąt osób. Stąd taki symbol, niezależnie od powstańczego charakteru tej inicjatywy, będzie też swoistym hołdem dla świętochłowickich "gołębiorzy".

czytaj więcej:

Związkowcy z Sierpnia 80 witają premiera w Katowicach, 22 grudnia 2021

Górnicy z Sierpnia 80 przywitali premiera w Katowicach

Sklep

Chorzowianka oszukiwała w świętochłowickim sklepie. Grożą...

PSX 20200712 172044

Frekwencja w Świętochłowicach [dane na 17:00]

Swiony

Świętochłowice zanotowały wyższy niż w ubiegłym roku...

Corona2

Zmarła kolejna osoba ze Świętochłowic zakażana...

Zawalona kamienica

Zawaliła się część kamienicy w Świętochłowicach. Po raz...

73c564de315ae81db9aaa50a11f02581 XL

Zatrzymany z dopalaczami