Katowice mają utopce, Wrocław ma krasnale. Co będzie w Świętochłowicach?

Większość z nas miała już możliwość zobaczenia katowickich utopców lub wrocławskich krasnali. Takie figurki związane są często z historią danego regionu, jakąś legendą, czy postacią literacką. Umieszczane w różnych punktach miast stają się w pewnym sensie ich znakiem rozpoznawczym. Być może tak będzie również w Świętochłowicach.

Figurki gołębi z brązu (Fotografia kontekstowa)

Rąbka tajemnicy uchylił w trakcie wczorajszej dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach prezydent naszego miasta. Jest szansa, że w różnych częściach Świętochłowic pojawią się już niedługo takie symbole, a będą to - uwaga! śląskie gołębie!

Choć nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów, udało nam się już dowiedzieć, że będzie to część projektu zwanego "Szlakiem Powstańców Śląskich". Można się domyślać, że takie symbole pojawią się więc w miejscach związanych w naszym mieście historycznie właśnie z powstaniami śląskimi.

To z pewnością będzie duża ciekawostka zarówno dla mieszkańców naszego miasta, jak również dla przyjezdnych. Śląska tradycja hodowli gołębi bardzo głęboko wryła się w historię naszego regionu. Warto dodać, że nawet w dzisiejszych czasach, w stowarzyszeniu, które w naszym mieście kultywuje te tradycje, zrzeszonych jest kilkadziesiąt osób. Stąd taki symbol, niezależnie od powstańczego charakteru tej inicjatywy, będzie też swoistym hołdem dla świętochłowickich "gołębiorzy".