Kierunek… Świętochłowice. Mikrowyprawa w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Niezwykła podroż po zwykłym mieście. W ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i festiwalu Kierunek GZM zaplanowano m.in. mikrowyprawę po Świętochłowicach. W każdej dzielnicy miasta uczestnicy poznają jedno miejsce, którego historię przybliży przewodnik.

Kierunek Świętochłowice Mikrowyprawa w ramach święta GZM

Szóste urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie można świętować przez dwa dni - 1 i 2 lipca 2023 r., we wszystkich 41 gminach GZM, w tym oczywiście także w Świętochłowicach. Będzie to okazja do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób - podczas mikrowycieczek do ciekawych i nietuzinkowych miejsc.

- Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Świętochłowice Puzzle Tour – niezwykła podróż po zwykłym mieście

Mikrowyprawa po Świętochłowicach obędzie się w sobotę, 1 lipca 2023 r. Będzie to zwiedzanie miasta zabytkowym autobusem z przewodnikiem Marianem Piegzą: autorem wielu książek opisujących Górny Śląsk i śląskie miasta, jednym z największych znawców historii Świętochłowic. Wycieczka dotrze do wszystkich pięciu dzielnic miasta.

- W każdej dzielnicy uczestnicy poznają jedno miejsce, którego historię przybliży przewodnik. Będą to zarówno miejsca na co dzień dostępne, jak i te, które na co dzień pozostają zamknięte i mogą wydawać się tajemnicze m.in. schron bojowy, budynek dawnego ratusza czy zabytkowe organy w kościele Św. Augustyna w Lipinach – informują ogranizatorzy.

Dodatkowo w każdym z odwiedzanych miejsc trzeba będzie zebrać jeden element układanki, z których ułożona zostanie mapa Świętochłowic. Trasa poprowadzi przez: Centrum Kultury Śląskiej Zgoda (budynek + schron), Ośrodek Pomocy Społecznej (piwnice), kościół Św. Augustyna w Lipinach, ratusz w Chropaczowie (obecnie całkowicie zamknięty), Park Heiloo (Pałacyk piaśnicki lub schron nr 39). Zapisy przyjmowane są w OSiR Skałka pod numerem telefonu: 504 436 160.

Areszt sledczy zabrze przemyslaw rodzik 24

Może Cię zainteresować:

Czemu na urodziny Metropolii wszyscy chcieli do... aresztu?

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Muzeum na kółkach dotrze do Świętochłowic

Może Cię zainteresować:

„Muzeum na kółkach” dotrze do Świętochłowic. To wystawa o historii Żydów

Autor: Redakcja NGS24

23/06/2023