Kolejny budynek w Lipinach odzyskuje blask. To znana miejska kamienica

Świetne informacje pojawiły się dziś w sprawie prowadzonego remontu miejskiej kamienicy przy ul. Chorzowskiej 99 w Lipinach. Trwa tam remont elewacji, dzięki któremu ten piękny budynek odzyskuje swój blask. Ale to nie ostatni taki remont w tym roku.

Budynek mieszkalny znajdujący się przy ul. Chorzowskiej 99 wybudowany został w 1910 roku, a więc ma już 111 lat. Przylega bezpośrednio do znanego wszystkim lipińskiego ratusza, w którym obecnie siedzibę ma Centrum Integracji Społecznej. Do niedawna jeszcze, ten budynek był zaniedbany i brudny, w przeciwieństwie do sąsiedniego budynku CIS. Teraz, po remoncie dorówna swojemu sąsiadowi.

Tak do niedawna wyglądał remontowany obecnie budynek przy Chorzowskiej 99

Wyremontowany w 2011 roku ratusz lipiński charakteryzuje się piękną, zdobioną elewacją i stanowi wyjątkową atrakcję tej części Lipin. Dzięki zaplanowanym już pracom związanym z czyszczeniem i naprawą elewacji w całym kwartale tej części ulicy, ten efekt estetyczny zostanie zatem przedłużony o kolejny budynek. Będziemy tam wkrótce mieli piękną zabytkową enklawę, która przyciągać będzie wzrok.

Celem samorządu jest taki wizerunek całej tej części Lipin, jak ma to miejsce w przypadku lipińskiego ratusza

Ale to nie koniec, bowiem plany gminy i zarządcy obejmują w przyszłości kolejne budynki przy ulicy Chorzowskiej - tak aby z czasem przywrócić jej reprezentacyjny, urokliwy charakter. Już dziś wiemy, że rozpisany został przetarg na remont elewacji kolejnej kamienicy w tym samym ciągu, znajdującej się w zbiegu ulicy Chorzowskiej oraz Św. Jana. Są duże szanse, że remont elewacji tego budynku rozpocznie się jeszcze w trakcie tych wakacji.

Ten budynek będzie remontowany w następnej kolejności

Powrotowi do rangi tego miejsca w Lipinach służy też prowadzona tam modernizacja i wymiana torowiska tramwajowego. Być może w ciągu kilku najbliższych lat to miejsce zmieni się nie do poznania i znów będzie cieszyło oko - jak dawniej. Mogą o tym świadczyć miejskie plany, o których pisał w jednym z podsumowań prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Większość miejskich budynków wymaga napraw, modernizacji fasad i elewacji, a co za tym idzie poprawy ich wizerunku oraz bezpieczeństwa. Dlatego po raz pierwszy od wielu lat rozpoczynamy remonty elewacji budynków. Rok 2021 rozpoczęliśmy od elewacji na ul. Chorzowskiej 99, kolejny jest przygotowywany u zbiegu ul. Chorzowskiej i Św. Jana. W planie jest również budynek CKŚ Grota. Tym samym wjeżdżając do Lipin od Rudy Śląskiej, prawa część ul. Chorzowskiej ulegnie dużej metamorfozie. Jeszcze w tym roku ruszą też remonty elewacji przy ul. Żołnierskiej 26-28 oraz 23-25. W tym ostatnim wymienione zostaną również balkony.

Doprowadzenie Lipin w całości do stanu, jaki wszyscy oczekiwalibyśmy, zajęłoby wiele dekad i ogromnych środków finansowych, których Świętochłowice nie posiadają. Dlatego planuje się działania ponadmiejskie we współpracy z innymi śląskimi samorządami, aby lobbować za zaangażowaniem w rewitalizację takich zasobów stronę rządową i władze regionalne.

- Świętochłowice to nie jedyne miasto, które boryka się z nadmiarem zdegradowanego zasobu. Żaden samorząd nie poradzi sobie z tym problemem sam, dlatego zawiązaliśmy ścisłą współpracę z kilkoma miastami w aglomeracji górnośląskiej, by wspólnie z władzami województwa oraz rządem wdrożyć ambitny projekt przywracania zasobów mieszkaniowych do użytku - czytamy na stronie internetowej prezydenta.

czytaj więcej:

Świętochłowice Lipiny

Mieszkania bez sanitariatów. Co z inwestycją w Lipinach?

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Szpitalna

Ta kamienica nie jest bezpieczna. Lepiej omijaj to miejsce

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

CNK2

Zaprośmy na jesień planetarium online!

IMG 20191114 cytat fb

Na likwidację górnictwa nie ma zgody premiera...