Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach
Lipiny Budynek przy ul Chorzowskiej 99 w trakcie remontu

Kolejny budynek w Lipinach odzyskuje blask. To znana miejska kamienica

Świetne informacje pojawiły się dziś w sprawie prowadzonego remontu miejskiej kamienicy przy ul. Chorzowskiej 99 w Lipinach. Trwa tam remont elewacji, dzięki któremu ten piękny budynek odzyskuje swój blask. Ale to nie ostatni taki remont w tym roku.

Budynek mieszkalny znajdujący się przy ul. Chorzowskiej 99 wybudowany został w 1910 roku, a więc ma już 111 lat. Przylega bezpośrednio do znanego wszystkim lipińskiego ratusza, w którym obecnie siedzibę ma Centrum Integracji Społecznej. Do niedawna jeszcze, ten budynek był zaniedbany i brudny, w przeciwieństwie do sąsiedniego budynku CIS. Teraz, po remoncie dorówna swojemu sąsiadowi.

Tak do niedawna wyglądał remontowany obecnie budynek przy Chorzowskiej 99

Wyremontowany w 2011 roku ratusz lipiński charakteryzuje się piękną, zdobioną elewacją i stanowi wyjątkową atrakcję tej części Lipin. Dzięki zaplanowanym już pracom związanym z czyszczeniem i naprawą elewacji w całym kwartale tej części ulicy, ten efekt estetyczny zostanie zatem przedłużony o kolejny budynek. Będziemy tam wkrótce mieli piękną zabytkową enklawę, która przyciągać będzie wzrok.

Celem samorządu jest taki wizerunek całej tej części Lipin, jak ma to miejsce w przypadku lipińskiego ratusza

Ale to nie koniec, bowiem plany gminy i zarządcy obejmują w przyszłości kolejne budynki przy ulicy Chorzowskiej - tak aby z czasem przywrócić jej reprezentacyjny, urokliwy charakter. Już dziś wiemy, że rozpisany został przetarg na remont elewacji kolejnej kamienicy w tym samym ciągu, znajdującej się w zbiegu ulicy Chorzowskiej oraz Św. Jana. Są duże szanse, że remont elewacji tego budynku rozpocznie się jeszcze w trakcie tych wakacji.

Ten budynek będzie remontowany w następnej kolejności

Powrotowi do rangi tego miejsca w Lipinach służy też prowadzona tam modernizacja i wymiana torowiska tramwajowego. Być może w ciągu kilku najbliższych lat to miejsce zmieni się nie do poznania i znów będzie cieszyło oko - jak dawniej. Mogą o tym świadczyć miejskie plany, o których pisał w jednym z podsumowań prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

  Większość miejskich budynków wymaga napraw, modernizacji fasad i elewacji, a co za tym idzie poprawy ich wizerunku oraz bezpieczeństwa. Dlatego po raz pierwszy od wielu lat rozpoczynamy remonty elewacji budynków. Rok 2021 rozpoczęliśmy od elewacji na ul. Chorzowskiej 99, kolejny jest przygotowywany u zbiegu ul. Chorzowskiej i Św. Jana. W planie jest również budynek CKŚ Grota. Tym samym wjeżdżając do Lipin od Rudy Śląskiej, prawa część ul. Chorzowskiej ulegnie dużej metamorfozie. Jeszcze w tym roku ruszą też remonty elewacji przy ul. Żołnierskiej 26-28 oraz 23-25. W tym ostatnim wymienione zostaną również balkony.

  Doprowadzenie Lipin w całości do stanu, jaki wszyscy oczekiwalibyśmy, zajęłoby wiele dekad i ogromnych środków finansowych, których Świętochłowice nie posiadają. Dlatego planuje się działania ponadmiejskie we współpracy z innymi śląskimi samorządami, aby lobbować za zaangażowaniem w rewitalizację takich zasobów stronę rządową i władze regionalne.

   - Świętochłowice to nie jedyne miasto, które boryka się z nadmiarem zdegradowanego zasobu. Żaden samorząd nie poradzi sobie z tym problemem sam, dlatego zawiązaliśmy ścisłą współpracę z kilkoma miastami w aglomeracji górnośląskiej, by wspólnie z władzami województwa oraz rządem wdrożyć ambitny projekt przywracania zasobów mieszkaniowych do użytku - czytamy na stronie internetowej prezydenta.

   Lipiny Budynek przy ul Chorzowskiej 99 w trakcie remontu

   czytaj dyskusję

   Polecamy: