Koniec pediatrii w Świętochłowicach. Zapowiedź prezydenta stała się faktem

Zlikwidowano pediatrię w świętochłowickim szpitalu. ZOZ Świętochłowice poinformował, że od 13 kwietnia 2022 r. oddział zaprzestaje udzielania świadczeń zdrowotnych. Taką możliwość już w lutym tego roku przedstawił prezydent miasta, Daniel Beger.

fot. arch
ZOZ Świętochłowice

Sytuacja finansowa świętochłowickiego szpitala jest fatalna, o czym prezydent Daniel Beger poinformował miejskich radnych w lutym 2022 r. W mediach społecznościowych podał wtedy, że Zespół Opieki Zdrowotnej złożył wniosek o dokapitalizowanie spółki w tym roku kwotą 8 mln zł. Dwa miesiące temu prezydent zaproponował trzy sposoby wyjścia z tej sytuacji.

Likwidacja pediatrii to jedno z rozwiązań podanych przez prezydenta Daniela Begera

Najlepszym wyjściem – jak twierdził wtedy Daniel Beger – byłoby zamkniecie nierentownej placówki. Wskazał, że „wygenerowane oszczędności i przychody ze sprzedaży nieruchomości” można przeznaczyć „na poprawę jakości życia w mieście”. Innym rozwiązaniem miała być zgoda na dokapitalizowanie szpitala i utrzymanie go w niezmienionej strukturze. Trzeci opcja, którą sugerował prezydent to restrukturyzacja szpitala, a pierwszy krok to likwidacja Oddziału Pediatrii.

- Uwolnione środki finansowe w wysokości przekraczającej 800 tys. zł oraz infrastruktura oddziału przeznaczone zostaną głównie na rozwój świadczeń rehabilitacyjnych ogólnoustrojowych, neurologicznych i pocovidowych – pisał w lutym prezydent Beger.

Dziś widać, że pozostałe propozycje rozwiązania sytuacji w świętochłowickim szpitalu były chyba tylko „mydleniem oczu” i prezydent nigdy nie brał ich na poważnie. Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach poinformował, że od 13 kwietnia 2022 r. Oddział Pediatrii zaprzestaje udzielania świadczeń zdrowotnych.

- W Zespole Opieki Zdrowotnej, przy ul. Chorzowskiej 38 nadal będzie działała Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna w zakresie pediatrii. Ponadto, będziemy funkcjonować w ramach Oddziału Patologii Noworodka oraz Oddziału Neonatologii – podaje ZOZ Świętochłowice.

Gdzie mają się leczyć dzieci ze Świętochłowic?

Świadczenia w zakresie pediatrii wymagające hospitalizacji będzie można uzyskać w najbliższych placówkach medycznych:

 • Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej sp. z o.o.
  Oddział Pediatryczny
  ul. Główna 11, Ruda Śląska
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
  Oddział Pediatryczny dla Dzieci Starszych
  ul. Władysława Truchana 7, Chorzów
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko SUM w Katowicach
  Oddział Ogólnopediatryczny
  ul. 3 Maja 13-15, Zabrze
 • Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu
  Oddział Pediatryczny
  ul. Stefana Batorego 15, Bytom
 • Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o.
  Oddział pediatryczny z pododdziałem niemowlęcym
  ul. Tadeusza Kościuszki 29, Gliwice
 • Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy SA
  Oddział Pediatryczny
  ul. Pyskowicka 47-51, Tarnowskie Góry

Świętochłowicki ZOZ zawarł porozumienia ze szpitalami w Rudzie Śląskiej i w Chorzowie, w ramach których mali mieszkańcy Świętochłowic mogą uzyskać pomoc medyczną w zakresie pediatrii zgodnie z warunkami NFZ.

Szpital świętochłowice

Może Cię zainteresować:

Szpital w Świętochłowicach może zostać zamknięty! To jedna z opcja przedstawiona przez prezydenta Daniela Begera

Autor: Redakcja NGS24

24/02/2022