Koronawirus w placówkach oświatowych. Co z egzaminem ósmoklasisty?

Testy na koronawirusa wykazały zakażenie u pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Przedszkola Miejskiego nr 12 oraz Szkoły Podstawowej Nr 1. Miasto zawiesiło działalność placówek. Egzaminy ósmoklasistów, które miały odbyć się w "jedynce", zostaną przeprowadzone w SP Nr 5 im. Jerzego Kukuczki w Świętochłowicach.

Maturax

Po stwierdzeniu przypadku zakażenia koronawirusem wśród jednego z pracowników Przedszkola Miejskiego nr 12, od 13 czerwca została zawieszona działalność placówki. W kwarantannie przebywa 5 nauczycieli, 8 pracowników administracji i obsługi oraz 9 dzieci, które miały kontakt z pracownikiem przedszkola.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono również u pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Szkoły Podstawowej Nr 1. Sprawę dodatkowo komplikuje egzamin ósmoklasistów, zaplanowany od 16 do 18 czerwca, do którego miało przystąpić 93 uczniów z "jedynki". Odbędzie się zatem w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jerzego Kukuczki w Świętochłowicach.

- W chwili obecnej trwa kompletowanie komisji egzaminacyjnej przy współpracy z nauczycielami z pozostałych świętochłowickich szkół - wyjaśnia Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. - O ile przez okres ostatnich trzech miesięcy nie doszło do wstrzymania prac żadnej miejskiej placówki/jednostki, o tyle dziś mamy więcej problemów. Ta tendencja jest niepokojąca. Czy to kwestia poluzowania obostrzeń? Prawdopodobnie tak, dlatego do czasu aż stan pandemii nie zostanie odwołany, apeluję o rozsądek i stosowanie się do ogólnych zaleceń zachowania dystansu społecznego - dodaje

Przypomnijmy, że według obostrzeń, które wydało CKE, w dniu egzaminu na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Noszenie maseczek nie będzie koniecznie w salach egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu uczniów do stanowiska egzaminacyjnego. Ósmoklasiści, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą jednak, jeżeli uznają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu.