Koronawirus w Świętochłowicach. Sprawdź szpitalne statystyki od początku pandemii

Szpital

To już ponad rok, odkąd przyszło nam żyć w nowej - pandemicznej rzeczywistości. Kiedy się skończy - nie wiadomo. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają statystyki dotyczące naszego miasta od początku pandemii.


Dziś prezentujemy dane, które związane są bezpośrednio z działalnością Szpitala Powiatowego w Piaśnikach. To podmiot, który w największym stopniu w naszym mieście bierze na siebie ciężar tej pandemii.

Ilość testów

W okresie od maja 2020 roku do lutego 2021, to 1306 osób, które poddały się pobraniu materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa Sars-Cov-2 w piaśnickim szpitalu.

Hospitalizacje i zgony

Jak wiemy, szpital w Świętochłowicach działa w trybie hybrydowym, co oznacza że większość swoich zasobów poświęca na leczenie osób ze zdiagnozowanym zakażeniem Covid-19. Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że łącznie, do końca marca br. hospitalizowano tam już 592 osoby. 7 kwietnia w tej placówce przebywało 88 chorych dotkniętych koronawirusem. Niestety, 152 pacjentów hospitalizowanych w naszym mieście zmarło ze względu na to zakażenie.

Szpital na bieżąco komunikuje się z pacjentami w zakresie hospitalizacji zakażonych. Opublikowana została m.in. lista rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać do szpitala.


Szczepienia trwają

W okresie od stycznia do marca 2021 roku w Szpitalu Powiatowym w Świętochłowicach zaszczepiło się już ponad 3080 osób. Szczepienia trwają tam na bieżąco, a oprócz stacjonarnego punktu szczepień działa również zespół wyjazdowy. W marcu strona rządowa podjęła decyzje o przyspieszeniu rejestracji kolejnych roczników. Aktualnie szczepić mogą się już sześćdziesięcio i pięćdziesięciolatkowie, na dniach będą mogli się rejestrować także czterdziestolatkowie. Zarejestrować można się na 4 różne sposoby:

  • zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
  • zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
  • skontaktować się bezpośrednio z punktem szczepień (797 853 028) lub
  • skontaktować się ze swoim lekarzem POZ.

Pomoc i wsparcie

Nie byłoby możliwe tak skuteczne radzenie sobie w pandemii, gdyby nie udzielone placówce wsparcie i wszelaka pomoc. Wartość zaangażowanych środków publicznych zbliża się już do 1,9 mln zł ( w tym prawie 520 tys. zł dotyczy umowy bezpłatnego użyczenia sprzętu, jaki Gmina Świętochłowice zakupiła z dotacji celowej z Metropolii GZM). Pozostałe środki pochodzą z budżetów Województwa Śląskiego Gminy Świętochłowice, Ministerstwa Zdrowia oraz ROPS.

Cenna pomoc napłynęła również od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To łóżka i sprzęt medyczny o wartości blisko 300 tys. zł. Ponadto szpitalowi na bieżąco przekazywany jest sprzęt medyczny z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej Agencji Rezerw Materiałowych).

Fot. ZOZ Świętochłowice