Kulinarny wypad „chińczyków”

W świętochłowickim „Kochanie” drugi rok funkcjonuje klasa o profilu języka chińskiego. Uczniowie nie tylko uczą się języka tego egzotycznego kraju, ale poznają jego kulturę, historię, obyczaje, kulinaria... Stąd też 19 października „klasa chińska” 2a wraz z nauczycielem dr Katarzyną Bańka-Orłowską wybrała się do tradycyjnej chińskiej restauracji „Kuchnia Chińska” w Sosnowcu.

Uczniowie mogli skosztować m.in. bułeczek z nadzieniem, gotowanych na parze, serwowanych w przepięknych bambusowych pojemniczkach, smażonych bułeczek z nadzieniem z odrobiną czarnego sezamu, kurczaka Gulu w sosie miodowo-pomidorowym, kluseczek ryżowych z krewetkami, gotowanych na parze, podawanych na bambusowych podstawkach, smażonego makaronu z wołowiną (牛肉炒面), kurczaka w cieście na chrupko i wiele innych ciekawych chińskich specjałów.

Dla odważnych pojawiły się również ostrzejsze pozycje z menu, np. kurczakGong Bao serwowany z papryką i orzeszkami ziemnymi. Największym wyzwaniem okazał się rosół z pędami bambusa i grzybami mun, przy którym niejeden uczeń zmierzył się ze swoją tolerancją w jedzeniu ostrych dań. Uczniowie spróbowali swoich sił w smakowaniu specjałów kuchni chińskiej jedząc je oczywiście pałeczkami. Czas spędzony w chińskiej restauracji był także doskonałą okazją do zapoznania się z tajnikami chińskich kulinariów oraz sposobami przyrządzania chińskich specjałów. Tapi