Maturzysta z kontrabasem, czyli Maksym Pistelok

Chcemy dziś państwu przedstawić sylwetkę Maksyma Pisteloka, który oprócz przygotowań do matury spełnia swoje muzyczne marzenia.

Pistelok

Maksym Pistelok jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Uczy się w klasie kontrabasu wykładowcy akademickiego dr. hab. Jana Kotuli.

Młody muzyk zaprzyjaźniony jest ze szkołą muzyczną w Bytomiu od klasy pierwszej I-go stopnia. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął od gry na skrzypcach w klasie mgr Małgorzaty Grząby, następnie jego opiekunką została mgr Joanna Cogiel. Kontrabas pojawił się w jego edukacji w 2014 roku. Maksym mógł uczyć się pod okiem znakomitego pedagoga i wychowawcy magistra Gerarda Przybyły. Później przez dwa lata zbierał szlify u doktora Kamila Pawłowskiego. Po tym okresie Maksym rozpoczął indywidualną naukę pod kierunkiem obecnego pedagoga Jana Kotuli.

Młody adept sztuki spełnia się zarówno w szkole, jak i poza nią. Uczestniczy w pracach scholi parafialnej, gdzie oprócz gry na kontrabasie śpiewa i gra na gitarze basowej. Dodatkowo prowadzi zespół młodzieżowy, udziela się w orkiestrze katedry katowickiej „Canto ergo sum” i gra w duecie jazzowym z gitarzystą i kontrabasistą Piotrem Pospieszałowskim.

Maksym mimo swojego młodego wieku osiągnął już dosyć dużo. Miał zaszczyt grać koncert z kameralnym zespołem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, występ w kwintecie z kameralistami AUKSO oraz w kwartecie kontrabasowym ze swoim profesorem w ramach koncertu „Mistrz i uczeń”. Koncert ten miał miejsce w trakcie kursów muzycznych w Łańcucie.

Muzyk uczestniczył w kursach muzycznych w Polsce i poza granicami kraju, między innymi w międzynarodowych kursach muzycznych w Opolu, Łańcucie, międzynarodowych kursach orkiestrowych w Schladming (Austria) czy zimowej akademii muzyki w Lusławicach.

Jego kariera muzyczna zostaje dostrzeżona przez specjalistów, dzięki czemu w swoim dorobku artystycznym posiada między innymi Nagrodę Specjalną (dla najlepszego uczestnika konkursu grającego pierwszy rok na kontrabasie). Otrzymał ją na V Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach.

Innymi ważnymi sukcesami Maksyma są: II miejsce podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. profesora Tadeusza Pelczara w Warszawie, III miejsce na VII Polskich Spotkaniach Kontrabasowych w Mielcu, wyróżnienie uzyskane podczas Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowych Osobistości we Wrocławiu, III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasów i Altówek w Gdańsku, wyróżnienie podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Bonawentury Nancki w Bielsku-Białej, III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym szkół muzycznych I i II stopnia „GRADUS AD PARNASSUM” w Starogardzie Gdańskim, wyróżnienie I stopnia zdobyte podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Miniatur w Zamościu, a także III miejsce na IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu organizowanym w Warszawie.
W grudniu Maksym uczestniczył w V Ogólnopolskim Konkursie w ramach festiwalu „FORTE” dla instrumentów smyczkowych. Podczas konkursu otrzymał tytuł „Osobowość Artystyczna Konkursu”.

Zainteresowania muzyczne Maksyma są szerokie, głównie skupia się jednak na grze na kontrabasie. Młody muzyk uczy się również gry na gitarze klasycznej oraz basowej. Hobbystycznie Maksym zajmuje się także lutnictwem oraz pisaniem wierszy i tekstów prozatorskich.