Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy w Świętochłowicach

Konferencja „Stop hejtowi”, szkolenia dotyczące przemocy w rodzinie oraz piknik rodzinny – tak w skrócie przedstawia się Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy, który zaplanowano w Swiętochłowicach.

fot. pixabay.com
Przemoc

Od szesnastu lat 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego, propagatora pacyfizmu.

Z tej okazji w Świętochłowicach, w dniach 2-8 października 2022 r., zaplanowano II Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy. Szereg wydarzeń organizują wspólnie: Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Komenda Miejska Policji, Centrum Integracji Społecznej oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach,

- Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy jest doskonałą okazją do mówienia wprost o różnych formach przemocy, a także o problemie uzależnień od alkoholu i narkotyków, które to często potęgują zachowania związane z użyciem przemocy – tłumaczą organizatorzy.

W ramach Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy zaplanowano m.in. konferencję „Stop hejtowi”, która odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, szkolenie dla policjantów z zakresu przemocy w rodzinie oraz Piknik Rodzinny na świętochłowickiej „Skałce”.

Świętochłowice. Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy:

  • 2 października – od godz. 14.00 do godz. 18.00 – Piknik Rodzinny na terenie OSiR „Skałka” w Świętochłowicach. W programie: malowanie twarzy, gry i zabawy dla całych rodzin, grill/ognisko z pieczeniem kiełbasek, słodki poczęstunek. Atrakcją będą także pokazy z udziałem ratownika z psem oraz grupy MotoPogorianie.
  • 3 października – konkurs dla dzieci (pokaz mody) na najlepsze przebranie „Z jakim sportem się utożsamiasz?”. Konkurs ma służyć promowaniu aktywnego spędzania czasu oraz angażowaniu się w różne inicjatywy społeczne. Wydarzenie zostanie zorganizowane na terenie Szkoły Podstawowej Nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Świętochłowicach. Laureaci konkursu wybrani przez komisję konkursową zostaną nagrodzeni podczas Miejskiej Konferencji w dniu 04.10.2022 r.
  • 4 października – od godz. 9.30 do godz. 15.00 – II Miejska Konferencja Przeciw Przemocy pod nazwą: „Stop hejtowi”, która odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Na konferencji będą poruszane następujące obszary tematyczne: przemoc w rodzinie, problem uzależnień behawioralnych, przemoc rówieśnicza i cyberprzemoc.
  • 5 i 7 października – zamieszczenie na stronach internetowych Miasta, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej artykułów na temat hejtu i mowy nienawiści wśród rówieśników oraz cyberprzemocy.
  • 6 października – szkolenie z zakresu przemocy w rodzinie dla funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. Poruszana tematyka będzie dotyczyć przemocy w rodzinie z perspektywy osoby doznającej przemocy, z szczególnym uwzględnieniem przemocy psychicznej, która nie jest widoczna gołym okiem. Szkolenie ma na celu uwrażliwienie i poszerzenie wiedzy na temat przemocy, będzie także obejmować elementy interwencji kryzysowej (jak rozmawiać z osobami doznającymi przemocy, z szczególnym uwzględnieniem dzieci). Szkolenie będzie miało charakter warsztatowy. Odbędzie się na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań” w Świętochłowicach.
  • 8 października – prezentacja na stronach internetowych: Miasta, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach nagrania podsumowującego Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy.
Świętochłowice. II Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy
Świętochłowice. II Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy
Świętochłowice Polskie Centrum Rodziny

Może Cię zainteresować:

Dom, który stawia na nogi. W Świętochłowicach powstanie Polskie Centrum Rodziny

Autor: Redakcja NGS24

23/05/2022

Piknik na Skałce, Świętochłowice, 2.10 2021

Może Cię zainteresować:

Piknik na Skałce na zakończenie "Tygodnia przeciwko przemocy". Zobacz zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

03/10/2021