Mieszkanie do wynajęcia w Świętochłowicach. Sprawdź lokale, które możesz dostać od miasta w Centrum

Mieszkanie

Świętochłowice ciągle cieszą się zainteresowaniem, jeśli chodzi o oferty nieruchomości. W ostatnich latach dużo się tu buduje, wiele osób szuka też mieszkań do wynajęcia. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem może być także najem mieszkania od miasta, a tych na listach komisji mieszkaniowej jest aktualnie ponad 200. Wiele z nich to lokale w centrum miasta.

Lepiej przekalkulować, niż przepłacać

Kiedy szukamy mieszkania najbardziej interesuje nas jego stan techniczny, lokalizacja i otoczenie, ale także to, co w nim się znajduje. Czy na miejscu jest toaleta z łazienką, rodzaj ogrzewania, stan okien itd. Dlatego najczęściej wybieramy oferty wynajmu mieszkań w tzw. "nowym budownictwie", na zasadzie umowy z właścicielem lokalu. Za to jednak niestety musimy sporo płacić.

Utarło się mówić, że mieszkań miejskich ludzie nie chcą, gdyż ich stan techniczny nie jest najlepszy, że trzeba na własny koszt je wyremontować, da się też słyszeć przesąd, że czynsze w budynkach komunalnych są wysokie i ciągle rosną. Nie jest to prawdą, ponieważ czynsze w Świętochłowicach należą do najniższych na Śląsku. Niewiele jest miast, w których stawka czynszowa wynosi tak mało, jak u nas - przypomnijmy, że jest to tylko 6.70 zł za m2 i nie była podnoszona od wielu lat. Okazuje się też, że sporo mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach o naprawdę dobrym stanie technicznym a także w korzystnej lokalizacji. Jak się okazuje, sporo ludzi o tym nie wie.

Wolnych mieszkań w centrum jest dużo

Zgodnie z ofertami, jakie publikuje na swojej stronie internetowej spółka MPGL, na swoich najemców czeka w centrum miasta aż 41 lokali mieszkalnych. Każde z nich wymaga mniejszego lub większego remontu, który na własny koszt musi wykonać przyszły najemca. Warto jednak pamiętać, że nakłady poniesione zgodnie z kosztorysem są później rekompensowane w uldze czynszowej, która może trwać nawet do 12 miesięcy. Na dzień dzisiejszy wolne mieszkania znajdują się przy 12 ulicach tej dzielnicy.

 • przy ul. 1 Maja - 3 mieszkania
 • przy ul. Bytomskiej - 1 mieszkanie
 • przy ul. Dworcowej - 9 mieszkań
 • przy ul. Katowickiej - 7 mieszkań
 • przy ul. Kochanowskiego - 3 mieszkania
 • przy ul. Kubiny - 4 mieszkania
 • przy ul. Matejki - 2 mieszkania
 • przy ul. M.D. Hoffman - 2 mieszkania
 • przy ul. Strzelców Bytomskich - 2 mieszkania
 • przy ul. Szkolnej - 1 mieszkanie
 • przy ul. Wyzwolenia - 5 mieszkań
 • przy ul. Żołnierskiej - 2 mieszkania

Wśród tych lokali znajdują się mieszkania o różnych metrażach. Najmniejsze z dostępnych ma zaledwie 10,5 m2, największe z nich obejmuje ponad 50 m2. Wcale nierzadko zdarza się, że w mieszkaniach są sanitariaty, a bywa że i centralne ogrzewanie. Tak jest np. w przypadku lokalu mieszkalnego przy ul. Żołnierskiej 25.

Od 2020 roku w mieście przyspieszyły remonty klatek schodowych, w bliskiej przyszłości będą remontowane na większą skalę także w centrum Świętochłowic. To również argument za tym, że mieszkanie w "komunalce" wcale nie musi być gorsze niż w bloku. Na pewno jest jednak sporo tańsze.

Gdzie złożyć wniosek o mieszkanie?

Wnioski o przyznanie mieszkania komunalnego, jak również wnioski o zamianę mieszkania przyjmują pracownicy Biura ds. Mieszkaniowego Zasobu Gminy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, w pokoju nr 13 i 14 na poziomie niskiego parteru w Urzędzie Miejskim.

 • tel. w sprawie wniosków o przydział mieszkania: 32 349 18 35
 • adres e-mail w sprawie wniosków o przydział mieszkania: bmzg@swietochlowice.pl