Mieszkanie do wynajęcia w Świętochłowicach. Sprawdź lokale, które możesz dostać od miasta w Chropaczowie

Chropek

Kontynuujemy nasz cykl, w którym sprawdzamy, jakie lokale mieszkalne można dostać od miasta w poszczególnych częściach Świętochłowic. Dziś sprawdziliśmy dostępność takich mieszkań w Chropaczowie.

Lepiej przekalkulować, niż przepłacać

Kiedy szukamy mieszkania najbardziej interesuje nas jego stan techniczny, lokalizacja i otoczenie, ale także to, co w nim się znajduje. Czy na miejscu jest toaleta z łazienką, rodzaj ogrzewania, stan okien itd. Dlatego najczęściej wybieramy oferty wynajmu mieszkań w tzw. "nowym budownictwie", na zasadzie umowy z właścicielem lokalu. Za to jednak niestety musimy sporo płacić. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem może być także najem mieszkania od miasta, a tych na listach komisji mieszkaniowej jest aktualnie ponad 200. Wiele z nich to lokale w dzielnicy Chropaczów.

Utarło się mówić, że mieszkań miejskich ludzie nie chcą, gdyż ich stan techniczny nie jest najlepszy, że trzeba na własny koszt je wyremontować, da się też słyszeć przesąd, że czynsze w budynkach komunalnych są wysokie i ciągle rosną. Nie jest to prawdą, ponieważ czynsze w Świętochłowicach należą do najniższych na Śląsku. Niewiele jest miast, w których stawka czynszowa wynosi tak mało, jak u nas - przypomnijmy, że jest to tylko 6.70 zł za m2 i nie była podnoszona od wielu lat. Okazuje się też, że sporo mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach o naprawdę dobrym stanie technicznym a także w korzystnej lokalizacji. Jak się okazuje, sporo ludzi o tym nie wie.

Prawie 30 wolnych mieszkań w Chropaczowie

Zgodnie z ofertami, jakie publikuje na swojej stronie internetowej spółka MPGL, na swoich najemców czeka w Chropaczowie 28 lokali mieszkalnych. Każde z nich wymaga mniejszego lub większego remontu, który na własny koszt musi wykonać przyszły najemca. Warto jednak pamiętać, że nakłady poniesione zgodnie z kosztorysem są później rekompensowane w uldze czynszowej, która może trwać nawet do 12 miesięcy. Na dzień dzisiejszy wolne mieszkania znajdują się przy 10 ulicach tej dzielnicy.

 • przy ul. Armii Krajowej - 1 mieszkanie
 • przy ul. Bocznej - 2 mieszkania
 • przy ul. Kamionki - 5 mieszkań
 • przy ul. Kościelnej - 3 mieszkania
 • przy ul. Łagiewnickiej - 9 mieszkań
 • przy ul. Pięknej - 1 mieszkanie
 • przy ul. Pileckiego - 1 mieszkanie
 • przy ul. Sztygarskiej - 2 mieszkania
 • przy ul. Wolnego - 3 mieszkania
 • przy ul. Wróblewskiego - 1 mieszkanie

Wśród tych lokali znajdują się mieszkania o różnych metrażach. Najmniejsze z dostępnych ma zaledwie 10,3 m2, największe z nich obejmuje ponad 70 m2. Chropaczów to jedno z najpopularniejszych miejsc w naszym mieście, jeśli chodzi o zamieszkanie, choć zasób komunalny nie stanowi tam większości. Już w tym roku ma się rozpocząć oczekiwany przez mieszkańców dzielnicy remont ulicy Łagiewnickiej na całej jej długości - od Łagiewnik aż do Lipin. Szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ

Od 2020 roku w mieście przyspieszyły remonty klatek schodowych, kilka z nich zostało wyremontowanych w Chropaczowie, tak było m.in. w budynku przy ul. Wolności 2, Łagiewnickiej 20, i Łagiewnickiej 15. W tym roku plany remontów obejmują kilka, a być może nawet kilkanaście kolejnych klatek schodowych w tej dzielnicy. To również argument za tym, że mieszkanie w "komunalce" wcale nie musi być gorsze niż w bloku. Na pewno jest jednak sporo tańsze.

Gdzie złożyć wniosek o mieszkanie?

Wnioski o przyznanie mieszkania komunalnego, jak również wnioski o zamianę mieszkania przyjmują pracownicy Biura ds. Mieszkaniowego Zasobu Gminy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, w pokoju nr 13 i 14 na poziomie niskiego parteru w Urzędzie Miejskim.

 • tel. w sprawie wniosków o przydział mieszkania: 32 349 18 35
 • adres e-mail w sprawie wniosków o przydział mieszkania: bmzg@swietochlowice.pl

Fot. Google Maps

Zobacz także: Chropaczów przed remontem ul. Łagiewnickiej. Znamy plany przebudowy. To m.in. wiedeńskie perony