Milion złotych dla działkowców do wzięcia. Czy skorzystają świętochłowickie ROD-y?

W województwie śląskim powstał pionierski program pomocowy dla działkowców. Dzięki specjalnemu dofinansowaniu z województwa, starać się o te pieniądze mogą zarządcy. Do wzięcia jest 5 tysięcy złotych na jednostkową inwestycję, dlatego wnioski można składać na konkretne potrzeby. Skorzystać z tej formy pomocy mogą także ROD-y z naszego miasta.

Ogrodek chorzow

Działkowcy będą mogli liczyć na dofinansowanie z woj. śląskiego. Zarząd przekaże im 1 mln zł na najpilniejsze inwestycje. Wsparcie dotyczy infrastruktury ogrodowej. Wartość jednostkowej inwestycji wynosi 5 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie mogą składać stowarzyszenia ogrodowe do 6 sierpnia.

– Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią Rodzinne Ogrody Działkowe. To tam pielęgnowane są tereny zielone, o które wszyscy musimy dziś dbać w sposób szczególny. Wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Zachęcam do składania wniosków i skorzystania ze wsparcia – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Działkowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie

Ogródki działkowe, szczególnie po utraceniu patronatu zakładów pracy, mają duże problemy ze znalezieniem pieniędzy na inwestycje. Jak wyjaśnia nam Józef Noski, prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców, jest sporo do zrobienia – trzeba zająć się szczególnie infrastrukturą elektryczną i wodociągową oraz wymianą ogrodzeń.

– Pieniądze są potrzebne działkowcom w ogrodach do budowy infrastruktury ogrodowej, która starzeje się od czasów, gdy utraciliśmy „patronat” zakładów pracy. Ogrody zostały same sobie i muszą łożyć z własnych pieniędzy na utrzymanie – wyjaśnia Józef Noski. – Trzeba powiedzieć, że niektóre ogrody istnieją już 120 lat, czyli tak infrastruktura została zniszczona, zdewastowana. Wszystkie te obiekty starzeją się – dodaje.