Minister przedłużył lockdown w Polsce. Odniósł się też do majówki i do wakacji

Niedzielski

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, przedłużenie obowiązujących obostrzeń zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Wieści, jakie usłyszeliśmy podczas konferencji nie napawają optymizmem.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Jeszcze co najmniej przez 11 dni będą obowiązywać obecne obostrzenia. Minister Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że termin do jakiego zostały przedłużone to 18 kwietnia.
- Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieć w kolejnych dniach. (…) Skutek tego, jak się zachowaliśmy na Święta, będzie widoczny w przyszłym tygodniu. Wtedy będziemy wiedzieć, czy ta trzecia fala będzie spadała - powiedział Niedzielski

Co z edukacją?

Minister Zdrowia wyraził nadzieję, że jeszcze w kwietniu do przedszkoli będą mogli wrócić przedszkolacy, a do szkół uczniowie klas I - III. Pozostali nadal będą uczyć się zdalnie.

Kiedy otwarcie gastronomii? Co z "Majówką"?

W przypadku szacowanego terminu otwarcia gastronomii, zdaniem Niedzielskiego jest za wcześnie, aby dziś o tym mówić. Podobnie jest w przypadku imprez w trakcie tzw. majówki. Tu padły wręcz słowa, że w tym okresie trzeba się raczej liczyć z obecnymi obostrzeniami, czyli weekend majowy najprawdopodobniej spędzimy w domach.

Czy będzie można pojechać na wakacje?

Minister odniósł się też do pytania jednego z dziennikarzy o wakacje. Stwierdził w odpowiedzi, że określenie tego nie jest dziś jednoznaczne. Zależy to bowiem od dynamiki przyrostu zakażeń. Obecnie apogeum tej fali zakażeń zdaniem ministra mamy już za sobą, ale trudno dziś jeszcze powiedzieć czy sektor hotelarski zostanie uwolniony.

Fot. Ministerstwo Zdrowia (TT)