MPGL wymieni tabor dla lepszej obsługi mieszkańców!

Będzie znacznie efektywniej i znacznie taniej, bo w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Lokalowej przyszedł czas na kolejne zmiany. Tym razem chodzi o wymianę niezbędnego dla właściwego funkcjonowania spółki taboru samochodowego. Obecny jest bardzo zużyty, a koszty jego utrzymania są zbyt wysokie, aby w dobie kryzysu i pandemii nadal je ponosić.

Tabor

Liczne awarie i wysokie koszty napraw do tej pory bardzo mocno obciążały budżet spółki, dlatego jeszcze w 2020 roku rozpisane zostały przetargi na dostawę łącznie sześciu nowych pojazdów. Spółka nabędzie je w formie atrakcyjnych leasingów, co spowoduje, że całkowity koszt opłat leasingowych oraz utrzymania taboru będzie niższy niż dotychczasowe utrzymanie i serwisowanie starego. Na podstawie rozstrzygniętych przetargów zostali już wybrani dostawcy.

- Na ulicach Świętochłowic będzie można już niebawem zobaczyć nowe samochody MPGL. To cztery pojazdy typu Van marki Dacia Dokker, które będą służyły pracownikom fizycznym zakładu remontowego, realizującym bezpośrednio prace na zasobie mieszkaniowym. Ponadto samochód typu wywrotka marki Renault Master oraz zupełnie nowa zwyżka marki Iveco, której posiadanie zdecydowanie przyspieszy szybkość i jakość reagowania w przypadku konieczności prac na wysokościach w zasobie, a także da naszej spółce możliwość komercyjnego świadczenia usług – informuje Prezes MPGL Tomasz Lemański. - Do tej pory bowiem stale korzystać musieliśmy z pomocy firm zewnętrznych, których usługi na rynku są bardzo kosztowne. Jedyna zwyżka, jaką dysponowało do tej pory przedsiębiorstwo to pojazd marki Star pochodzący jeszcze z lat 70-tych XX wieku. Jego stan techniczny od dawna nie pozwalał na efektywne i bieżące wykorzystanie do pracy – dodaje Prezes.

Nowe pojazdy zostaną specjalnie oznaczone, ten zakup to kolejny krok w kierunku modernizacji przedsiębiorstwa i poprawy jakości pracy spółki. Jeszcze w 2020 roku w siedzibie MPGL zostały zamontowane nowoczesne systemy wentylacji. Ich wykorzystanie zlikwidowało ogromny problem, z jakim spółka musiała borykać się w okresach letnich, ponieważ wysokie temperatury panujące w pomieszczeniach budynków zmuszały zgodnie z przepisami pracy do konieczności udzielania pracownikom tzw. "wolnych godzin upałowych", przez co spółka co roku traciła kilkadziesiąt tysięcy złotych na wynagrodzenia za nieprzepracowane godziny. Koszt obsługi systemu w ujęciu rocznym okazuje się zdecydowanie mniejszy od wartości nieprzepracowanych, a zapłaconych godzin.

Kolejnym przykładem jest wymiana centrali i linii telefonicznych. Dzięki przejściu na system telefonii VOIP spółka nie tylko zaoszczędzi kolejne kilkadziesiąt tysięcy rocznie, ale zdecydowanie poprawiła się jakość obsługi telefonicznej. Również w 2020 roku dokonano bardzo ważnej zmiany w zakresie funkcjonowania stolarni i ślusarni. Zlikwidowana została bowiem baza znajdująca się przy ulicy Kubiny, a oba warsztaty przeniesione zostały na teren znajdujący się w obrębie siedziby spółki przy ul. Tunelowej. .

- Wykorzystano do tego celu puste wiaty magazynowe, które zostały odpowiednio przystosowane i służą już pracownikom. Ta zmiana spowodowała, że spółka nie będzie już musiała ponosić bardzo wysokich kosztów ochrony (ok. 120 tyś zł rocznie), jak również innych opłat związanych z użytkowaniem poprzedniego obiektu – wskazuje Tomasz Lemański - Nieruchomość przy ul. Kubiny zostanie wynajęta chętnym przedsiębiorcom, co przełoży się na kolejny przychód dla MPGL – dodaje.

Podsumowując, każde rozwijające się przedsiębiorstwo potrzebuje inwestycji zmierzających do wzrostu konkurencyjności na rynku. Przykład zmian, jakie są wdrażane w MPGL pokazuje, że krok po kroku żegnamy się w mieście z czasami, gdy miejskie instytucje postrzegane były często jako relikty przeszłości. W czasach, gdy miasto przyspiesza z rozwojem - nie sposób więc pozostać w tyle, zwłaszcza kiedy przeprowadzone inwestycje dają realne oszczędności i poprawiają jakość świadczonych usług. Tego przecież oczekują mieszkańcy. Wypracowywane oszczędności pozwalają spółce na systematyczne zwiększanie nakładów własnych w celu właściwego utrzymywania i obsługi zasobu, co przekłada się bezpośrednio również na korzyści dla najemców.

W najbliższej przyszłości planowane są kolejne remonty w zasobie mieszkaniowym zarządzanym przez MPGL. Przypomnijmy, że do końca tej kadencji samorządu wyremontowanych ma zostać łącznie około 100 klatek schodowych, pierwszych 20 jest już po remoncie. Ale nie tylko klatki schodowe czekają na modernizację. To m.in. również dachy i elewacje budynków, których remont jest już zapisany w wieloletnim planie gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy.