Muzeum Powstań Śląskich ma nowego dyrektora. Zobacz, kto nim został

Już 1 listopada swoje urzędowanie rozpocznie nowy dyrektor świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich. Funkcję tę obejmie dr Andrzej Drogoń. Przypomnijmy, że niedawno rezygnację ze stanowiska złożyła pełniąca od roku obowiązki dyrektora - Iwona Szopa.

Nowy dyrektor muzeum

Andrzej Drogoń jest doktorem nauk prawnych, nauczycielem akademickim. To były dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Katowicach. Jest autorem ponad 90 publikacji o charakterze naukowym, organizatorem wielu ogólnopolskich konferencji naukowych oraz autorem licznych wystaw i materiałów edukacyjnych.

Informację o tej nominacji pierwszy ogłosił wiceprezydent Świętochłowic, Adam Trzebinczyk, witając zarazem nowego dyrektora w Świętochłowicach.

Jestem pewien, że doświadczenie dr Andrzeja Drogonia znacząco wzmocni struktury jednostki, a jego ambitne pomysły zaowocują wieloma cennymi inicjatywami. Przed nami m.in. rozbudowa powierzchni muzealnej, nawiązanie partnerskiej współpracy z innymi instytucjami kultury oraz przygotowanie oferty bardziej dopasowanej do potrzeb kolejnych pokoleń. Wierzę, że wspólnie uda nam się zwiększyć świadomości o misji i roli Muzeum Powstań Śląskich nie tylko wśród mieszkańców naszego regionu - napisał na swoim społecznościowym profilu wiceprezydent.

O zmianie na stanowisku dyrektora muzeum informuje również gmina Świętochłowice wspominając, że powołanie Andrzeja Drogonia to wynik ustaleń z zarządem województwa śląskiego, które - przypomnijmy, posiada połowę udziałów w tej jednostce.

Za swoje zaangażowanie społeczne był wielokrotnie honorowany odznaczeniami środowisk kombatanckich, a także „Krzyżem Wolności i Solidarności” (2013 r.) oraz dwukrotnie Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2009 r. i 2010 r.). Ponadto jest laureatem srebrnego medalu Solidarności, nagrody MEN, nagrody Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych - czytamy na miejskim profilu