BohaterONy 2020: Nagroda dla Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało wyróżnione i otrzymało nagrodę Złotego BohaterONa 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Muzeum powstan slaskich

Muzeum zostało nagrodzone w kategorii „Instytucjaza Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego. To nie było jedyne wyróżnienie, które spotkało świętochłowickie muzeum. Zostało ono także wyróżnione nagrodą Złoty BohaterON Publiczności.

- Muzeum Powstań Śląskich to instytucja, która odgrywa ważną rolę na kulturalnej mapie województwa śląskiego. W zakresie jej działań znajduje się nie tylko ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, ale także organizacja wielu wydarzeń kulturalnych, przywołujących kontekst historyczny okresu odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1922 - czytamy na stronie bohateron.pl.

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało docenione za cykl obchodów upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich, które przyczyniły się do powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Działania zostały zaplanowane na lata 2019-2021, a w ubiegłym roku były poświęcone 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia tego zrywu należały: koncert „O mój Śląsku!”, konkurs historyczny „Klasówka Powstańcza”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską i wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”.

Założeniem nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich jest wyróżnienie zarówno osób, jak i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989). Innym ważnym aspektem branym pod uwagę była edukacja historyczno-patriotyczna w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez niepodległości przez naszą ojczyznę.

BohaterONy zostały przyznane aż w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z kategorii przyznano trzy wyróżnienia: brązowy, srebrny i złoty BohaterON. Skład Kapituły złożony był z członków polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich, a także naszych ambasadorów. Statuetki trafią w ręce nagrodzonych, a pamiątkowe dyplomy do wszystkich nominowanych.

fot. swietochlowice.pl

czytaj więcej:

Nowa tablica Muzeum Powstań Śląskich

Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej

Odsłonięcie muralu

Uroczyste odsłonięcie muralu

Zajęcia dla dzieci

Wakacje w mieście? CKŚ organizuje zajęcia

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Sw urzad

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w...

Centrum kultury slaskiej

Idzie lepsze