Muzeum Powstań Śląskich: W setną rocznicę III powstania specjalny koncert i powstańczy mapping

Muzeum

W tym roku obchodzimy ostatni z wielkich powstańczych jubileuszy na Śląsku. Muzeum Powstań Śląskich obchody te prowadzi w trybie online. Co przygotowano z tej okazji w ramach jubileuszu?

Koncert "Niepodległość na Górnym Śląsku"

Rozpocznie się o godzinie 16.00 na stronie internetowej Muzeum Powstań Śląskich oraz na oficjalnym profilu tej placówki na Facebooku.


W programie zaplanowano pieśni z czasów Powstań Śląskich. Koncert przygotowany został przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne. Dofinansowano go ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Mapping w 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Jest poświęcony pamięci ofiar i uczestników III Powstania Śląskiego. Mapping będzie można obserwować online na stronie internetowej Muzeum oraz muzealnym profilu facebookowym, w niedzielę 2 maja 2021 roku, od godziny 20.21

"Śląscy bohaterowie w TVP Katowice"

Muzeum zaprasza również na specjalną premierę filmu "Śląscy bohaterowie", która będzie miała miejsce na antenie TVP Katowice. To dokumentalny debiut Panteonu Górnośląskiego. Film w reżyserii Kamila Niesłonego zostanie wyświetlony w 2 maja o godz. 10:00 w TVP Katowice. 4 maja o 17:10 zobaczą go widzowie TVP Historia.

Film to przypomnienie kontekstu historycznego i dramatycznych wydarzeń III Powstania Śląskiego, uzupełnione relacjami członków rodzin powstańców. Autorom udało się również odnaleźć archiwalne wypowiedzi uczestnika tamtych wydarzeń oraz przypomnieć dokumenty zachowane w polskich i niemieckich archiwach.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego