Muzeum Powstań Śląskich zyska dodatkowe środki i nowe możliwości

Przed świętochłowickim Muzeum Powstań Śląskich otwierają się nowe możliwości. Teraz ta instytucja będzie prowadzona wspólnie przez miasto Świętochłowice i województwo śląskie. Podpisano już stosowną umowę w tej sprawie.

Muzeum powstan

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podkreślił, że miasto zyska stabilnego partnera, który będzie dbał o rozwój tego ważnego miejsca.

- Jestem dumny, że możemy wspólnie z miastem Świętochłowice współfinansować Muzeum Powstań Śląskich. To niezwykle ważne, szczególnie w kontekście trwających obchodów stulecia Powstań Śląskich. Wierzę, że dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski – tłumaczył marszałek.

Planowana jest rozbudowa Muzeum Powstań Śląskich

Utrzymanie Muzeum Powstań Śląskich to koszt około 1,2 mln zł rocznie. Teraz połowę tej kwoty pokryje samorząd województwa śląskiego. Dla Świętochłowic liczy się każda złotówka, więc to spora pomoc, ale prezydent Daniel Beger podkreślił, że kluczowy jest rozwój tej instytucji. W planach jest rozbudowa muzeum, a koszt inwestycji to około 8 mln zł.

- Mamy drugi budynek, który możemy zagospodarować. Zamierzamy zwiększyć powierzchnię muzealną, bo obecnie część eksponatów po prostu się tam nie mieści, a chcielibyśmy żeby odwiedzający nasze muzeum mogli zobaczyć je wszystkie – podkreśla prezydent Świętochłowic.

Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Funduszy Norweskich. Zamierza się do niej dołożyć także samorząd województwa.

Muzeum Powstań Śląskich odwiedza 20 tys. osób rocznie

Świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich rocznie odwiedza około 20 tys. osób. W zakresie działania tej instytucji jest ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, jak i dziejów Świętochłowic. Placówka prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki oraz reprodukcje. Dzięki wykorzystaniu multimediów i filmowy wprowadzeniu do wystawy zwiedzający mogą się przenieść na Górny Śląsk z początków 20. wieku.