Na Kalinie pośmierdzi fest! Ale to ostatni rok

W czwartek 20 maja, w Szkole Podstawowej nr 8 na Zgodzie odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami okolic stawu Kalina. Takie spotkanie odbywają się w Świętochłowicach cyklicznie. To było już trzecie z kolei, lecz pierwsze w trakcie prac budowlanych na stawie. Co czeka Świętochłowice w najbliższych miesiącach w trakcie remediacji? Opowiadali o tym wykonawcy projektu.

Kalina Świętochłowice spotkanie z mieszkańcami

Jak informuje oficjalny profil prezydenta Świętochłowic, pierwszy etap - projektowanie i pozyskanie stosownych pozwoleń i decyzji - zakończył się 31 marca 2021 roku, czyli trzy miesiące przed czasem/ Etap drugi, czyli prace budowlane - podzielony jest na trzy procesy. Pierwszy z nich to budowa szczeliny odgradzającej hałdę od stawu, drugi to wydobycie osadów ze stawu wraz z ich utylizacją oraz trzeci, czyli sama remediacja stawu. Ten pierwszy z nich jest już na ukończeniu.

Wykonawca reprezentujący konsorcjum REMEA oraz inżynier kontraktu, firma Invest Complex wyjaśnili działania drugiego etapu, który będzie realizowany pod dyktando takich określeń, jak desorpcja, pryzma i refuler.

Prezydent zapewnia. To ostatni rok!

- Drodzy mieszkańcy Zgody, Wykonawca zapewnia, że to ostatni rok, w którym fetor Wam dokucza! Wiem, że na takie słowa czekaliście kilkadziesiąt lat. W sierpniu 2023 roku powinniśmy otworzyć dla Was zupełnie nową strefę relaksu i rozrywki, z której będziecie dumni! Dlatego proszę Was, by w tym roku wytrzymać z odorem. Od czerwca nastąpi wydobywanie osadów. Choć fetor nie powinien być bardziej dokuczliwy niż w minionych latach, na pewno zrodzi niedogodności. Ale to ostatnia prosta.