Na pielgrzymkę do Piekar w tym roku z maską i z opaską

Po rocznej przerwie do Piekar Śląskich powraca pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców, w której udział bierze zawsze wielu mieszkańców Świętochłowic. Wydarzenie będzie jednak ograniczone przez obostrzenia. W tym roku wszyscy wierni zainteresowani pielgrzymką, będą musieli się na nią zapisać.

Pielgrzymka Świętochłowice Lipiny

Data wydarzenia

- Nikt z nas nie może ocalić się sam, w pojedynkę. Dlatego zapraszam mężczyzn i młodzież męską do modlitwy na piekarskim wzgórzu w niedzielę 30 maja br. od godz. 8.30. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. On też wygłosi homilię – czytam w oficjalnym komunikacie archidiecezji katowickiej

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich odbędzie się 30 maja 2021 roku. Uroczystości rozpoczną się na piekarskim wzgórzu, a godzinę później odbędzie się procesja z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej na kalwarię. O punktach zbiórek pielgrzymów i godzinach wymarszu ze Świętochłowic poinformujemy w terminie późniejszym.

Obostrzenia

- Niestety, sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest w dalszym ciągu niestabilna. Dlatego też liczbę pielgrzymów obecnych na piekarskim wzgórzu ograniczymy do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników naszego modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu – pisze arcybiskup Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki liczy na wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów, którzy dostosują się do panujących restrykcji. Duchowny do udziału w pielgrzymce szczególnie zachęca osoby zaszczepione oraz te, które niedawno przebyły zakażenie koronawirusem.

Harmonogram wydarzenia

8.00 – Modlitwa indywidualna
8.30
– Modlitwa różańcowa. Litania do św. Józefa
9.30
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego
11.00
– Msza św. pod przewodnictwem i homilią abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
14.30
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki
15.00
– Nabożeństwo majowe w bazylice pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka (z zachowaniem obowiązującego limitu osób)

Udział w pielgrzymce tylko dla zapisanych

By wziąć w udział w tegorocznej Pielgrzymce dla mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich należy zgłosić się do swojego proboszcza. Duchowni prowadzą zapisy wiernych, którzy chcą uczestniczyć majowej pielgrzymce. Należy pamiętać, że tylko osoby zapisane będą mogły wejść na piekarskie wzgórze. Obowiązywać mają specjalne opaski, które będą uprawniały do wejścia na poszczególne sektory.

Piekarska pielgrzymka będzie transmitowana przez: Telewizję Polonia i TVP Katowice oraz stacje radiowe: Radio eM i Radio Katowice.