Na ratunek zabytkowym budynkom - czyli Nowe Lipiny stają się faktem!

Znakomite informacje dotarły do nas z Lipin. Jak wiadomo, miasto Świętochłowice rozpoczęło niedawno projekt o nazwie "Nowe Lipiny", który ma doprowadzić w przyszłości do rewitalizacji północnej części dzielnicy. Ale to nie wszystko, bowiem w sukurs miastu przychodzą inwestorzy, którzy uratują zabytkowe budynki na terenie tzw. Guidotto.

Graniczna collage

U zbiegu ulic Barlickiego i Granicznej od wielu lat stoją ruiny budynków mieszkalnych, które kiedyś stanowiły świetność tej części dzielnicy. Od dawna nikt w nich nie mieszka, szacowano więc, że wcześniej czy później zostaną zburzone. Tak się jednak nie stanie, ponieważ miejsce to na tyle spodobało się prywatnemu inwestorowi, że postanowił przywrócić do życia kilka z najcenniejszych budynków. Zapytaliśmy więc inwestora, co skłoniło go do wyboru akurat Lipin.

- Jedni szperają w lumpeksach szukając okazyjnych ciuchów, my zaś szperamy w internecie szukając okazyjnych nieruchomości. W ten sposób trafiłem na kamienicę na rogu Barlickiego i Granicznej. Lipiny wyglądają obecnie trochę jak Praga Północ w Warszawie 20 lat temu, innymi słowy temat tylko dla odważnych, a my właśnie tacy jesteśmy. Widzę tu bardzo duży potencjał i na pewno będziemy chcieli go wykorzystać - informuje Michał Obiegło z firmy Obiegło Investments z Warszawy.

Pierwsza z inwestycji, która od kilku miesięcy jest już realizowana to gruntowny remont budynku przy ul. Granicznej 1-3 / Barlickiego 55, w którym powstaje 40 dobrze wyposażonych i komfortowych mieszkań do najmu, o powierzchni od 30 do 40 m2. Będą wykończone w nowoczesnym stylu. Co ciekawe – jedna trzecia mieszkań już została zarezerwowana. Inwestor informuje, że mieszkania będą dostępne dla mieszkańców Świętochłowic. Każdy kulturalny i wypłacalny najemca jest mile widziany. Stawka czynszowa wyniesie ok. 30 zł / m2. Budynek zyska estetyczny i schludny wygląd poprzez nowe elewacje i detale wykończeń, które będą też nawiązywały do historii tego miejsca.

Jednak prawdziwą perełką, a nawet precedensem na skalę miasta ma być inna inwestycja tego samego inwestora, bowiem jeszcze w tym roku rozpocząć mają się kolejne prace remontowe i to od razu w jednym z najpiękniejszych niegdyś budynków w całym mieście, a już na pewno na terenie tej części Lipin, którą zwiemy Guidotto.

- Prawdopodobnie już w maju rozpoczniemy remont budynku przy Granicznej 11, który jest jednym z najciekawszych obiektów w całym mieście. To były dom urzędniczy Huty Guidotto, historycznie związany z dziedzictwem rodu Donnersmarcków. Będzie to dla nas ogromne wyzwanie, lecz zamierzamy doprowadzić je do końca – deklaruje Michał Obiegło.

Inwestor nie wyklucza dalszego zaangażowania się w dzielnicy, uważnie obserwując inne nieruchomości, które zasługują na swoje drugie życie. Tymczasem jednak wszystkie siły skupia na tym, co już w realizacji, lub zaplanowane. Może to być doskonały przykład również dla innych inwestorów, a szczególnie dla prywatnych właścicieli budynków mieszkaniowych w naszym mieście. Dobre wzorce warto podzielać, być może więc ta inwestycja zmotywuje innych do zmiany wizerunku swoich nieruchomości.

Obiegło Investments Sp. K. to firma rodzinna założona, kierowana i kontrolowana przez braci Mateusza i Michała Obiegło. Powstała w 2016 r. i jak dotąd zrealizowała inwestycje mieszkaniowe składające się z ok 300 lokali mieszkalnych i niemieszkalnych w wielu lokalizacjach w Polsce: Piastowie, Pruszkowie, Legionowie, Józefowie, Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Toruniu, Tarnowie, Radomiu i Bytomiu, Katowicach, Lublinie i Gdyni. Wartość dotychczas zrealizowanych inwestycji to ok 30 mln zł.

Ten piękny zabytkowy budynek dzięki nowej inwestycji może zyskać wkrótce nowe życie.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Miejska Biblioteka Publiczna w Świętochłowicach

Ucz się języków w Świętochłowicach za darmo.

Dzień dziecka 2021 Świętochłowice

To będzie wspaniały Dzień Dziecka w...

Zielona

Świętochłowickie szkoły znów na zielono. W...

Przejscie

Już wkrótce ważne zmiany w przepisach ruchu...