Na stawie Kalina praca wre. Te zdjęcia pokazują postęp prac. Sprawdź, jak to wygląda

Trwają już zaawansowane prace przy remediacji Stawu Kalina. Po okresie przygotowawczym, z dna zbiornika wydobywane są już osady zawierające szkodliwe związki chemiczne. Na akwenie pływa refuler - specjalne urządzenie sprowadzone w tym celu aż z Francji.

Przypomnijmy, że efekt końcowy, w postaci czystego stawu ma zostać osiągnięty w 2023 roku. W wywiadzie udzielonym telewizji TVS, przedstawiciel wykonawcy - konsorcjum Remea Piotr Surma poinformował, że praca refulera potrwa około 4 miesięcy. Te osady po wyciągnięciu trafiają do specjalnych przesiewaczy i filtrów. Następnie będą unieszkodliwiane.

Władze Świętochłowic planują, aby teren wokół stawu został zagospodarowany w kierunku rekreacyjnym, mówi się nawet, że może tam powstać miejsce podobne do Skałki. Choć dziś trudno jeszcze w to uwierzyć, to jednak plany zakładają powstanie tam obiektów typowo rekreacyjnych, m.in. boisk sportowych, placów zabaw i ścieżek rowerowych. Planowany koszt rewitalizacji to prawie 70 mln zł.

Na bieżąco informacje i zdjęcia z postępów prac publikowane są na pasjonackim profilu na Facebooku - Staw Kalina w Świętochłowicach. Najnowsze, za zgodą autora publikujemy w naszej galerii.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Panorama Kutaisi. Fot. Wikipedia.pl

Młodzież z Liceum Kochanowskiego wyruszy do Gruzji

Julia Patrzyk Świętochłowice kandydatka na Miss Śląska

15-letnia świętochłowiczanka w finale Miss Śląska Nastolatek

27 Poland Rock Festival - oficjalna grafika festiwalu

Słynny festiwal rockowy w tym roku tylko dla zaszczepionych!

Remediacja Stawu Kalina w Świętochłowicach

Staw Kalina Świętochłowice. Po remediacji...