Niecałe 600 zł za metr. Sprzedano zabytkową szkołę w Lipinach

Zabytkowa szkoła w Lipinach została sprzedana. Sprzedana po raz drugi i to w cenie… mieszkania. Nabywca zaoferował za metr kwadratowy niecałe 600 zł.

fot. fotopolska.eu
Niecałe 600 zł za metr Sprzedano zabytkową szkołę w Lipinach

Gmach dawnej szkoły w Lipinach, przy ul. Bukowego 17, od lat stoi pusty. To budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 957,47 m². Był własnością gminy Świętochłowice i już raz, w marcu 2022 r., został sprzedany. Cena wywoławcza wynosiła wtedy 650 tys. zł, a wylicytowano go za 865 tys. zł. Tyle zaoferowała warszawska spółka Black Stone Capital, ale ostatecznie zrezygnowała z zakupy dawnej szkoły.

Zabytkowa szkoła sprzedana w cenie mieszkania

W marcu 2023 r. prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, ogłosił więc drugi przetarg na zabytkową szkołę. Cenę wywoławczą ustalono na 560 tys. zł. Do przetargu dopuszczono jedną osobę, a odbył się on 26 maja 2023 r. Nabywcą została spółka OBIEGŁO INVESTMENS z Warszawy, która zaoferowała 565 600 zł. Wychodzi niecałe 591 zł za metr m². To kilkakrotnie mniej niż w Świętochłowicach trzeba zapłacić za metr mieszkania.

Budynek jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podstawowe przeznaczenie tego terenu to zabudowa usługowa, ale dopuszczalna jest także zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z wyłączeniem parteru budynku.

Mieszkańcy Świętochłowic chcieli czego innego

Przypomnijmy, że w 2021 roku na wniosek prezydenta Świętochłowic przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie dawnej szkoły w Lipinach. Ponad połowa osób biorących w nich udział opowiedziała się za tym, żeby budynek pozostawić do dalszej użyteczności publicznej, najlepiej szkolnej. Prawie 20% z nich wskazało, że najlepiej przerobić budynek na mieszkania, a tylko nieco ponad 15% opowiedziało się za jego sprzedażą.

Świętochłowice Zabytkowa szkoła w Lipinach

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa szkoła w Lipinach znów na sprzedaż. Można ją kupić w cenie mieszkania

Autor: Redakcja NGS24

23/03/2023

Świętochłowice Lipiny szkoła

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa szkoła w Lipinach sprzedana za cenę domku jednorodzinnego

Autor: Redakcja NGS24

31/05/2022