Zabytkowa szkoła w Lipinach znów na sprzedaż. Można ją kupić w cenie mieszkania

Dawna szkoła w świętochłowickich Lipinach została wystawiona na sprzedaż, choć… została sprzedana już w ubiegłym roku. Okazało się jednak, że nabywca się wycofał. Ogłoszono więc drugi przetarg na sprzedaż zabytku. Cena wywoławcza jest śmiesznie niska.

Świętochłowice Zabytkowa szkoła w Lipinach

Gmach dawnej szkoły w Lipinach, przy ul. Bukowego 17, jest własnością gminy Świętochłowice. To budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 957,47 m² i jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podstawowe przeznaczenie tego terenu to zabudowa usługowa, ale dopuszczalna jest także zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z wyłączeniem parteru budynku.

Zabytkowa szkoła w Świętochłowicach do kupienia w cenie mieszkania

Zabytkowy budynek został już raz sprzedany. W marcu 2022 r. Cena wywoławcza wynosiła 650 tys. zł, a wylicytowano go za 865 tys. zł. Tyle zaoferowała warszawska spółka Black Stone Capital, ale ostatecznie zrezygnowała z zakupy dawnej szkoły.

We wtorek, 21 marca 2023 r., ogłoszono drugi przetarg w sprawie sprzedaży dawnej szkoły w Lipinach. Cenę wywoławczą ustalono na 560 tys. zł. Niewiele jak na budynek o powierzchni blisko tysiąca m². W podobnej cenie oferowane jest trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 58,8 m² w apartamentowcu przy ul. Ślezan w Świętochłowicach. Zarządzenie w sprawie przetargu zostało podpisane przez prezydenta Daniela Begera.

Przypomnijmy, że w 2021 roku na wniosek prezydenta Świętochłowic przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie dawnej szkoły w Lipinach. Ponad połowa osób biorących w nich udział opowiedziała się za tym, żeby budynek pozostawić do dalszej użyteczności publicznej, najlepiej szkolnej. Prawie 20% z nich wskazało, że najlepiej przerobić budynek na mieszkania, a tylko nieco ponad 15% opowiedziało się za jego sprzedażą.

Świętochłowice Lipiny szkoła

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa szkoła w Lipinach sprzedana za cenę domku jednorodzinnego

Autor: Redakcja NGS24

31/05/2022

Lipiny kościół św Augustyna

Może Cię zainteresować:

150 lat św. Augustyna w Lipinach

Autor: Redakcja NGS24

11/10/2022