Nowe autobusy metropolitalne wystartują z opóźnieniem. Będą jeździć przez Świętochłowice

Bus

Z uwagi na ogłoszone przez rząd obostrzenia w związku z pandemią COVID-19, pierwsze autobusowe linie metropolitalne (tzw. metrobusy) zostaną uruchomione później niż planowano. Nastąpi to nie 5 kwietnia, lecz tydzień po zakończeniu lockdownu.

Przez miasto Świętochłowice przejeżdżać będą aż dwie nowe linie metropolitalne:

  • Linia M1 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice)
  • Linia M24 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze)

Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego zgodnie podkreślają, że w dobie rozwijającej się trzeciej fali pandemii, wprowadzonych przez rząd obostrzeń i zaleceń dotyczących świadczenia pracy w trybie zdalnym, utrzymanie pierwotnego terminu pierwszego etapu projektu jest nieuzasadnione.

– Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM. – To była trudna decyzja, tym bardziej, że nasi pracownicy oraz przedstawiciele gmin włożyli już bardzo dużo pracy w realizację tego projektu – przyznaje dyrektor Sobota.

GZM i ZTM na razie nie wskazują precyzyjnego, nowego terminu uruchomienia pierwszych autobusowych linii metropolitalnych. Uzależnione to zostało od rozwoju sytuacji. Zdecydowano jednak, że nowe połączenia powinny ruszyć tydzień po zakończeniu lockdownu.

– Takie postawienie sprawy zwiększa naszą elastyczność – dodaje dyrektor Sobota.

Czym są linie metropolitalne?

To system 31 linii autobusowych, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między największymi ośrodkami. Pierwsze z nich będą przede wszystkim obsługiwać duże miasta, a co za tym idzie duże potoki pasażerskie. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. W ostatnim z etapów uruchomione zostaną te linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze GZM.

System będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia". Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy wykorzystania połączeń z użyciem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów. Jest to mechanizm, który pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń do potrzeb. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.

Fot. ZTM Metropolia

czytaj więcej:

Autobus

Świętochłowice pożegnają się z autobusem 870....

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Tablica

W Świętochłowicach przybywa cyfrowych tablic na...

Kiermasz kwiatowy Świętochłowice

W Parku Śląskim znów królują kwiaty. Sporo...

Wieze

Świętochłowickie dwie wieże zapierają dech na...

Kuc

W ogródku trzymał konie, kuce i wietnamską...

Seat

Jeździł na sądowym zakazie prowadzenia...