Nowe osiedle w Świętochłowicach coraz bliżej. Jest zgoda Krajowego Zasobu Nieruchomości

Dzwig

Nowa mieszkaniowa spółka, która w przyszłości wybuduje osiedle w dzielnicy Zgoda staje się faktem. Zgodę na jej powołanie wydała już Rada Nadzorcza Krajowego Zasobu Nieruchomości.

SIM Śląsk będzie jedną z trzech spółek, jakie w ramach tej inicjatywy powołał Krajowy Zasób Nieruchomości, ale jedyną jak na razie na terenie Śląska. Będzie działać na terenie 4 śląskich miast. Poza Świętochłowicami również w Chorzowie, Tarnowskich Górach i w Zabrzu. Przypomnijmy, że wcześniej odpowiednie uchwały o wstąpieniu do SIM podjęły samorządy tych miast. W Świętochłowicach stało się to 8 marca br.

Czym jest SIM?

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to alternatywa dla TBS, czyli popularnych Towarzystw Budownictwa Społecznego. Ich zadaniem jest budowa osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy, przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Gdzie powstaną nowe mieszkania?

W Świętochłowicach nowe osiedla w ramach SIM mogą powstać w kilku różnych miejscach. Pierwszym z nich jest wytypowany i zaakceptowany już przez KZN teren znajdujący się w dzielnicy Zgoda. Są to nieużytki znajdujące się przy ul. Śląskiej, naprzeciw wyjazdu z ul. Zielonej. Na liczącym 1.3 ha terenie powstaną kilkupiętrowe nowoczesne bloki mieszkalne, a w nich do dyspozycji będzie około 110 mieszkań. Wstępnie planuje się, że inwestycja rozpocznie się wiosną 2022 roku, zaś pierwsze mieszkania mogą być oddane do użytku jeszcze w 2023 roku.

Ciężka praca daje efekty

W całym przedsięwzięciu olbrzymie znaczenie ma praca, jaką w ostatnich miesiącach wykonał w Świętochłowicach specjalny zespół zadaniowy ds rozwoju mieszkalnictwa. Gdyby nie wzmożone działania tego zespołu pod przewodnictwem Prezesa MPGL Tomasza Lemańskiego, dziś trudno byłoby w ogóle mówić o tej idei. Doskonała współpraca z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ministerstwami i stroną rządową, w połączeniu z efektywnym zarządzaniem tym projektem daje Świętochłowicom pierwszą od dziesięcioleci szansę na budowę nowych mieszkań w ramach gminnej inwestycji.

- SIM Śląsk to pierwsza w historii Świętochłowic realna szansa na budowę setki mieszkań z umiarkowanym czynszem - napisał na oficjalnym prezydenckim profilu Daniel Beger - Prezydent Swiętochłowic. (...) - Jeszcze nigdy deklaracja budowy nowych mieszkań komunalnych w naszym mieście nie była tak realna - dodał prezydent naszego miasta.

Anna Kornecka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniała na Twitterze, że w ramach SIM budowane będą mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, które będą mogły stać się własnością wynajmującego. To oferta dla osób, które mogą opłacić czynsz, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny.

- Brawo dla Świętochłowic i innych gmin wchodzących w skład SIM Śląsk - podkreśliła w odniesieniu do historycznej roli tej idei, którą wskazał wcześniej Prezydent Świętochłowic.

Nieoficjalnie wiemy, iż utworzenie SIM to nie koniec pracy zespołu zadaniowego ds. mieszkalnictwa. Planowane i uruchamiane są już kolejne działania mające na celu zwiększanie ilości dostępnych mieszkań dla średniozamożnych mieszkańców naszego miasta. Nie należy także zapominać o stale zwiększającym się tempie działań na zasobie komunalnym, mającym na celu poprawę jakości życia mieszkańców w budynkach zarządzanych przez MPGL.

fot. Shutterstock

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Botaniczna Park – osiedle inne niż wszystkie

Sprzatanie

Gorący temat w Spółdzielni. Kto ma sprzątać klatki schodowe?

Lipiny chorzowska 99

Kamienica w Lipinach znakomicie prezentuje się po remoncie!

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Swietochlowice bytomska

Wisła Kraków Sp. z o.o. właścicielem...

Dolina sudecka

Dolina Sudecka: Nowa inwestycja mieszkaniowa...