Nowe osiedle w Świętochłowicach coraz bliżej. Jest zgoda Krajowego Zasobu Nieruchomości

Dzwig

Nowa mieszkaniowa spółka, która w przyszłości wybuduje osiedle w dzielnicy Zgoda staje się faktem. Zgodę na jej powołanie wydała już Rada Nadzorcza Krajowego Zasobu Nieruchomości.

SIM Śląsk będzie jedną z trzech spółek, jakie w ramach tej inicjatywy powołał Krajowy Zasób Nieruchomości, ale jedyną jak na razie na terenie Śląska. Będzie działać na terenie 4 śląskich miast. Poza Świętochłowicami również w Chorzowie, Tarnowskich Górach i w Zabrzu. Przypomnijmy, że wcześniej odpowiednie uchwały o wstąpieniu do SIM podjęły samorządy tych miast. W Świętochłowicach stało się to 8 marca br.

Czym jest SIM?

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to alternatywa dla TBS, czyli popularnych Towarzystw Budownictwa Społecznego. Ich zadaniem jest budowa osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy, przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Gdzie powstaną nowe mieszkania?

W Świętochłowicach nowe osiedla w ramach SIM mogą powstać w kilku różnych miejscach. Pierwszym z nich jest wytypowany i zaakceptowany już przez KZN teren znajdujący się w dzielnicy Zgoda. Są to nieużytki znajdujące się przy ul. Śląskiej, naprzeciw wyjazdu z ul. Zielonej. Na liczącym 1.3 ha terenie powstaną kilkupiętrowe nowoczesne bloki mieszkalne, a w nich do dyspozycji będzie około 110 mieszkań. Wstępnie planuje się, że inwestycja rozpocznie się wiosną 2022 roku, zaś pierwsze mieszkania mogą być oddane do użytku jeszcze w 2023 roku.

Ciężka praca daje efekty

W całym przedsięwzięciu olbrzymie znaczenie ma praca, jaką w ostatnich miesiącach wykonał w Świętochłowicach specjalny zespół zadaniowy ds rozwoju mieszkalnictwa. Gdyby nie wzmożone działania tego zespołu pod przewodnictwem Prezesa MPGL Tomasza Lemańskiego, dziś trudno byłoby w ogóle mówić o tej idei. Doskonała współpraca z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ministerstwami i stroną rządową, w połączeniu z efektywnym zarządzaniem tym projektem daje Świętochłowicom pierwszą od dziesięcioleci szansę na budowę nowych mieszkań w ramach gminnej inwestycji.

- SIM Śląsk to pierwsza w historii Świętochłowic realna szansa na budowę setki mieszkań z umiarkowanym czynszem - napisał na oficjalnym prezydenckim profilu Daniel Beger - Prezydent Swiętochłowic. (...) - Jeszcze nigdy deklaracja budowy nowych mieszkań komunalnych w naszym mieście nie była tak realna - dodał prezydent naszego miasta.

Anna Kornecka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniała na Twitterze, że w ramach SIM budowane będą mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, które będą mogły stać się własnością wynajmującego. To oferta dla osób, które mogą opłacić czynsz, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny.

- Brawo dla Świętochłowic i innych gmin wchodzących w skład SIM Śląsk - podkreśliła w odniesieniu do historycznej roli tej idei, którą wskazał wcześniej Prezydent Świętochłowic.

Nieoficjalnie wiemy, iż utworzenie SIM to nie koniec pracy zespołu zadaniowego ds. mieszkalnictwa. Planowane i uruchamiane są już kolejne działania mające na celu zwiększanie ilości dostępnych mieszkań dla średniozamożnych mieszkańców naszego miasta. Nie należy także zapominać o stale zwiększającym się tempie działań na zasobie komunalnym, mającym na celu poprawę jakości życia mieszkańców w budynkach zarządzanych przez MPGL.

fot. Shutterstock

czytaj więcej:

Władze Świętochłowic zapraszają na spotkanie w sprawie przyszłości Parku Jordanowskiego

Spotkanie w sprawie Parku Jordanowskiego w Świętochłowicach

Staw Kalina w Świętochłowicach

Bomba ekologiczna w Świętochłowicach rozbrojona

Zmiany na Plantach w Świętochłowicach

Metamorfoza ogrodu jordanowskiego w Świętochłowicach

Świętochłowice Zabytkowa szkoła w Lipinach

Zabytkowa szkoła w Świętochłowicach w cenie mieszkania

Zdjęcie Główne

Botaniczna Park – osiedle inne niż wszystkie

Sprzatanie

Gorący temat w Spółdzielni. Kto ma sprzątać klatki schodowe?

Swietochlowice bytomska

Wisła Kraków Sp. z o.o. właścicielem...