Nowoczesny skład dla Kolei Śląskich

Bydgoski producent dostarczył na Śląsk ostatni z zamówionych pociągów Elf2. Tym samym kontrakt, którego początki sięgają 2016 roku, wreszcie dobiegł końca.

Prezentacja elfa 2 dla ks

26 czerwca dokonano odbiorów ostatniego Elfa 2 wyprodukowanego dla naszego regionalnego przewoźnika. Wewnątrz tego trójczłonowego składu znajdziemy 154 miejsca stojące oraz 114 siedzących, toaletę próżniową w układzie zamkniętym, przewijaki i pojemniki na pieluchy, uchwyty do przewożenia rowerów, gniazdka elektryczne i energooszczędne oświetlenie LED, a także klimatyzację. Ponadto pociąg jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To ważny dzień dla Kolei Śląskich. Jestem pewien, że dwa nowe składy wzmocnią potencjał przewoźnika. Stawiamy na bezpieczny i ekologiczny transport. Mimo trudnej sytuacji związanej z COVID-19 Koleje Śląskie odbudowują potencjał, a nowoczesne składy zwiększą bezpieczeństwo i komfort podróży - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Nowy Elf 2 zakupiony przez KŚ jest w stanie rozwinąć prędkość do 160 km/h. Ten elektryczny zespół trakcyjny został wyposażony w urządzenia sterowania ETCS i łączności GSM-R, wizyjny i dźwiękowy system informacji pasażerskiej, specjalny "system parkingowy", interkom umożliwiający komunikację podróżnych z maszynistą, a także monitoring.

To ostatni z pociągów dostarczonych przez fabrykę Pesa Bydgoszcz na podstawie wspólnego zamówienia Kolei Śląskich i województwa śląskiego pod koniec 2016 roku. Pierwotnie planowano zakup 13 składów, jednak po czasie postanowiono zwiększyć kontrakt o kolejnych 6 pociągów. Niestety Pesa w pewnym momencie nie była w stanie nadążyć z produkcją, w wyniku czego realizacja zamówienia poważnie się opóźniła.

Ostatecznie bydgoskiemu producentowi udało się dostarczyć wszystkie pociągi dla naszego województwa. Dzięki temu Koleje Śląskie dysponują łącznie 44 nowoczesnymi pojazdami Elf 2, Elf, Impuls oraz Flirt, zaś starsze składy stanowią zaledwie 25% posiadanego taboru, lecz należy podkreślić, że są jednostki po modernizacji.

Województwo oraz należący do niego przewoźnik rozważają dalszy rozwój taboru będącego w ich dyspozycji. Trwają przygotowania do rozpisania przetargu na nowe składy. Szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

fot. Patryk Pyrlik / UMWS