Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Świętochłowicach

Władze Świętochłowic zapraszają na obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Będzie msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców.

fot. gov.pl
Konstytucja 3 Maja

Z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Świętochłowicach, władze miasta zapraszają na uroczystą mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Zostanie odprawiona we wtorek, 3 maja 2022 r., o godz. 11.00, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Armii Krajowej 11 w Chropaczowie. Po mszy zostaną złożone kwiaty na grobach powstańców śląskich na parafialnym cmentarzu.

Pierwsza konstytucja w Europie

Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Jest to, obok Narodowego Święta Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił, uznaną za pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą.

Konstytucja majowa przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Choć obowiązywała przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości. Od 2007 także na Litwie 3 Maja jest świętem narodowym.

czytaj więcej:

Świętochłowice narkotyki

Narkotyki w piwnicy. Zatrzymany diler ze Świętochłowic

Roboty drogowe

Zmiany na ul. Granicznej w Świętochłowicach

Świętochłowice ul Średnia

Na Średniej ciągle gorąco. Trwa spór miasta z najemcami

Świętochłowice zatrzymany włamywacz

Włamanie i kradzież w Chropaczowie. Złodziej zatrzymany

Chropaczów wycięte drzewa

Wielka wycinka drzew w Chropaczowie

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu