Obowiązkowe szczepienia na covid dla pracowników służby zdrowia stają się faktem

W środę 22 grudnia, na dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia, osoby zatrudnione w polskiej służbie zdrowia dowiadują się, że ta grupa zawodowa będzie w naszym kraju objęta obowiązkiem szczepień na koronawirusa. Informacje w tej sprawie potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia - Wojciech Andrusiewicz.

Swietochlowice szpital
W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych; od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia - poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz - czytamy na stronach portalu Dziennik Gazeta Prawna.

Andrusiewicz oświadczył, że potwierdzenie tego faktu znajdzie się w nowelizacji rozporządzenia, które wprowadzało w Polsce stan epidemii. Dodane tam będą zapisy o obowiązku szczepienia na koronawirusa pracowników służb medycznych. Sprawa nie dotyczy jednak tylko lekarzy, czy pielęgniarek, ale wszystkich pracowników, wszystkich placówek medycznych w kraju.

Oznacza to, że aby móc pracować w służbie zdrowia, zaszczepieni muszą być także pracownicy niemedyczni, jak np. obsługa techniczna, administracja, a nawet pracownicy porządkowi. Ponadto obowiązkowi temu będą podlegali również wszyscy pracownicy aptek.

Czasu na szczepienie jest mało

Wprowadzenie tego obowiązku zostanie obwarowane rygorami terminowymi. Już od 1 marca 2022 roku, każdy z pracowników służby zdrowia będzie musiał udokumentować fakt pełnego zaszczepienia. Nie podano jeszcze szczegółowych informacji, w jaki sposób potraktowani zostaną ci z pracowników, którzy nie zdecydują się na szczepienie.

Wkrótce nowa szczepionka

Tymczasem Polska zgłosiła już zapotrzebowanie na kolejną ze szczepionek, która zostanie dopuszczona do użytku na terenie naszego kraju. To preparat firmy Novavax. W poniedziałek 20 grudnia specyfik ten uzyskał pozwolenie Komisji Europejskiej do obrotu tym preparatem na terenie całej Unii Europejskiej. Ma być dostępna z początkiem 2022 roku, a do Polski ma trafić w dwóch pierwszych transzach ponad 4 miliony szczepionek. Pierwsze informacje o badaniach skuteczności tego preparatu mówią o 90% skuteczności. Co ciekawe, część jej produkcji będzie odbywała się także w Polsce. Dostępna będzie dla osób powyżej 18 lat.