Od jutra nowe obostrzenia! Cały kraj w czerwonej strefie!

Zdalna nauka klas od 4 do 8, ograniczenia w wychodzeniu z domu dla dzieci do 16. roku życia, a także zamknięte puby i restauracje – od soboty, 24 października, cała Polską będzie czerwoną strefą.

Korona

O nowych obostrzeniach poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że sytuacja jest niedobra i dynamiczna – liczba zachorowań w Polsce zbliża się do 15 tys. dziennie, a liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys.

- Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu - podkreślił premier Morawiecki (za PAP).

Jakie obostrzenia wprowadzono?

Te zdecydowane działania od soboty, 24 października, obejmą cały kraj i wszystkie sfery życia – edukację, sport, kulturę, gospodarkę czy życie społeczne:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu)
 • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych

Wprowadzono również program ochrony seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostanie w domach – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych. Obowiązują także obostrzenia, które już wcześniej wprowadzono w strefach czerwonych:

 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. widzów
 • zawieszona działalność basenów, siłowni i aquaparków
 • w sklepach obowiązuje limit pięciu osób na 1 kasę w placówkach do 100 metrów kwadratowych
 • w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych
 • w transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc

Czy będzie głęboki lockdown?

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że efekty nowych ograniczeń mogą przyjść po 10, 14 dniach i apelował, żeby w cierpliwy sposób zastosować się do nowych rygorów, a wtedy – jak podkreślił premier – wspólnie zwyciężymy.

- Gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zdziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować – mówił Mateusz Morawiecki (za PAP).

Co z cmentarzami na 1 listopada?

Na razie nie wiadomo czy 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, cmentarze zostaną zamknięte.

- Tę decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Będziemy wiedzieli wówczas, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta co do ewentualnych ograniczeń i zasad – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował jednak by 1 listopada pozostać w domach, a groby bliskich odwiedzić w innym czasie.

fot. pixabay.com