Odnawialne źródło energii na Śląsku

Odnawialne źródło energii zostanie uruchomione w Żorach w 2021 roku. W najnowocześniejszej elektrociepłowni w regionie będzie produkowane ciepło, jak i energia elektryczna. O inicjatywie społecznej rozmawiamy z Iwoną Kleinert - współwłaścikcielką projektu Green Power Plant

Czy biomasowa elektrociepłownia jest alternatywą dla węgla?

Zdecydowanie tak! Elektrociepłownia wykorzystuje ekonomiczne, jak i ekologiczne źródła energii. Biomasa, która wykorzystywana jest do produkcji ciepła i energii elektrycznej przygotowywana jest z odpadów, które pochodzą z rynku tartacznego, leśnego i meblarskiego. Ponadto, odnawialne źródło energii jest przystosowane do rygorystycznych regulacji w Unii Europejskiej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie innowacyjny projekt Green Power Plant

Co to jest Green Power Plant?

Jak wspomniałam wcześniej, jest to innowacyjny projekt, dzięki któremu każdy z nas może zainwestować w ekologiczną elektrociepłownię. W ramach projektu wyemitowaliśmy 80 tys. tokenów. Zainteresowane osoby w odnawialne źródło energii mogą wykupić token. Jeden token stanowi znak legitymacyjny do umowy pożyczki na uruchomienie powstałej już elektrociepłowni. Cena jednego tokena ustalona została na 50 PLN i stanowi swego rodzaju odpowiednik ceny 1 Gigadżula energii cieplnej. Green Power Plant zapewnia wykup wyemitowanych tokenów z rynku. W ramach tego mechanizmu będzie następował zwrot pożyczki z zyskiem.

Czy zainwestowanie w elektrociepłownie jest opłacalne?

Ponad 5 mln gospodarstw domowych korzysta z ofert sprzedaży prądu dostępnych na wolnym rynku, których nie zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dlatego też inwestycja w elektrociepłownię daje możliwość sprzedaży energii dowolnym odbiorcom, m. in. gminom, specjalnym strefom ekonomicznym itp. Co więcej, dochodzą do tego możliwości sprzedaży energii w systemie wsparcia OZE lub kogeneracji do okresu 15 lat. Warto też dodać, że elektrociepłownia posiada linię do produkcji brykietów, pelletów i thermowoodu.

Gdzie można uzyskać więcej informacji

Osoby zainteresowane tokenizacją zachęcam do odwiedzenia strony internetowej https://mosaico.ai/projects/greenpowerplant, na której można zapoznać się szerzej z naszym projektem. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości jestem do państwa dyspozycji pod adresem mailowym iwona.kleinert@polish-wood-cluster.pl lub numerem telefonu 601-474-799. Zapraszam do współpracy!