Ogród, jadalnia i strzelnica. Tak wielkie zmiany już wkrótce w Zespole Szkół Ogólnokształcących

Zawsze miło jest przeczytać o każdej fajnej akcji, która bierze się ze szkolnej inicjatywy, czy to uczniów, czy nauczycieli. W Świętochłowicach dzieje się to często, co cieszy. Zwłaszcza zaś, kiedy z marzeń wychodzą takie piękne projekty. Przeczytajcie, co udało się osiągnąć w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Wielki szacunek!

Jak informuje świętochłowicki magistrat, dyrekcji oraz nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w ostatnim czasie udało się pozyskać 192 000 zł dofinansowania ze źródeł zewnętrznych do realizacji trzech projektów przy wkładzie miasta wynoszącym łącznie 48 000 zł. Pieniądze będą przeznaczone na: remont jadalni, stworzenie mini ogrodu oraz wirtualnej strzelnicy.

Będzie gdzie postrzelać!

Ogromnym osiągnięciem ZSO jest zdobycie środków na strzelnicę wirtualną w ramach projektu „Strzelnica w powiecie 2021” dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. System szkoleniowo – treningowy będzie składał się z wielu elementów: modułu projekcji, klawiatury bezprzewodowej, tabletu, drukarki, specjalistycznego oprogramowania oraz broni treningowej – replik karabinu oraz replik pistoletu. Łączny koszt projektu wynosi 150 000 zł, z czego 120 000 zł stanowi dotację MON.

Sebastian Wróbel, który od początku istnienia klas mundurowych w II LO z sukcesem przygotowuje uczniów do corocznych wojewódzkich konkursów musztry paradnej, podkreśla, że strzelnica będzie często odwiedzanym miejscem w szkole nie tylko podczas zajęć ogólnowojskowych, ale także na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa.

Będzie nowy ogród!

To nie jedyne zmiany, jakie mają miejsce w ZSO. W czerwcu ruszyły prace w mini ogrodzie – w jego tworzenie zaangażowała się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i dyrekcja. Miejsce to ma charakter ekologiczny (przewidziano stworzenie różnych stref: leśną, miododajną, przyjazną ptakom oraz rekreacyjną) i na pewno będzie często odwiedzane podczas lekcji przyrody i biologii.

Wicedyrektor Joanna Grobelka podkreśla, że prace w ogrodzie botanicznym były wspaniałą okazją do ponownego zintegrowania uczniów i nauczycieli po długim okresie zdalnego nauczania. Oficjalne otwarcie ogrodu stworzonego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz miasta zaplanowane jest na wrzesień.

Wreszcie jadalnia z prawdziwego zdarzenia!

Czas wakacji zostanie w ZSO bardzo dobrze wykorzystany, ponieważ właśnie rozpoczęto remont jadalni w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Dzięki pozyskanym środkom zostaną pomalowane ściany oraz nastąpi wymiana podłogi. W pomieszczeniu pojawią się także nowe krzesła i stoły. Całość utrzymana będzie w kolorystyce żółto-niebiesko-szarej.

– Wraz z rozwojem Szkoły Podstawowej nr 5 wzrasta ilość chętnych na obiady w szkole, dlatego bardzo cieszymy się, że dzieci będą mogły spożywać posiłki w estetycznie i nowocześnie urządzonej jadalni. Ponadto kuchnia zostanie doposażona w nowy sprzęt, co na pewno ułatwi przygotowanie coraz większej ilości obiadów – podkreśla Marzena Grela, dyrektor ZSO.

Ponadto rusza właśnie remont biblioteki szkolnej, który zostanie przeprowadzony w ramach projektu Centrum Integracji Społecznej – zostaną pomalowane ściany, dzięki czemu miejsce to będzie jeszcze bardziej przyjazne uczniom. Przypomnijmy, że w mijającym roku szkolnym udało się już przygotować kącik dla najmłodszych uczniów SP5 z nowymi meblami, pufami i książkami.