Ogródkowy złodziej ze Świętochłowic w rękach policji

Policjanci ze Świętochłowic zatrzymali ogródkowego złodzieja. Mężczyzna w ciągu czterech miesięcy włamał się do dwunastu altanek ogrodowych. Działał w warunkach tzw. multirecydywy, więc może długo posiedzieć.

Ogródkowy złodziej ze Świętochłowic

Włamywacz został zatrzymany na początku października, to 38-letni mieszkaniec Świętochłowic. Jak ustalili mundurowi od czerwca do października 2022 r. dokonał 12 kradzieży z włamaniem do altanek ogrodowych w jednym z Rodzinnych Ogródków Działkowych na terenie Świętochłowic.

- Mężczyzna włamywał się do wnętrza altanek i zabierał z nich m.in. sprzęt RTV, elektronarzędzia oraz okablowanie. Łączna wartość strat to kilka tysięcy złotych. Część tego sprzętu została zabezpieczona przez świętochłowickich kryminalnych – czytamy w komunikacie świętochłowickiej policji.

Mężczyzna przyznał się do wszystkich popełnionych czynów i usłyszał 12 zarzutów kradzieży z włamaniem. Nie były to jego pierwsze takie „odwiedziny” na ogródkach działkowych. Wcześniej był już karany za podobne czyny, więc teraz odpowie za włamania w warunkach recydywy wielokrotnej. Złodziejowi grozi nawet 15 lat za kratkami.

Kradzieże na ogródkach działkowych to problem w całym kraju

Policjanci ze Świętochłowic podkreślają, że włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem w całym kraju. Łupem złodziei padają często kable, butle gazowe, narzędzia oraz wartościowe przedmioty takie jak radioodbiorniki, telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt AGD – wyliczają mundurowi.

- Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów – dodają policjanci.

Jak zabezpieczyć działkę przed kradzieżą? Policjanci mają kilka rad:

  • Dokładnie zamknąć swoje altany i domki letniskowe, w tym okna. Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np.: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek-wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty.
  • Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy-może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami - poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
  • Ubezpieczyć swój domek, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

O wszelkich zagrożeniach należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Świętochłowice Lewe papierosy

Może Cię zainteresować:

Kontrabanda w mieszkaniu świętochłowiczanki. Kobieta handlowała "lewymi" papierosami

Autor: Redakcja NGS24

06/10/2022

Świętochłowice podrobiony towar

Może Cię zainteresować:

Mieszkanka Świętochłowic handlowała podrobionym towarem

Autor: Redakcja NGS24

30/09/2022