Wrzucanie glosu do urny

Ogromna frekwencja na wyborach prezydenckich [DANE DO 17:00]

Cała Polska dziś głosuje. Informacje o frekwencji są wyjątkowo optymistyczne. Wszystko wskazuje na to, że będzie najwyższa w historii.

Lokale wyborcze otwarto o 7:00. W związku z epidemią koronawirusa panującą w Polsce w obwodowych komisjach wyborczych należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym może znajdować się maksymalnie jedna osoba na 4 m2, wyborcy powinni zasłonić nos i usta maseczką, a także zabrać ze sobą własny długopis, natomiast członkowie komisji otrzymali środki ochrony osobistej. Lokale będą otwarte do godziny 21:00. Do tego czasu trwa również cisza wyborcza, w trakcie której nie wolno prowadzić agitacji na rzecz żadnego z kandydatów.

W celu oddania głosu należy wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem (dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy itp.). Następnie członek komisji przekaże kartę do głosowania, co trzeba potwierdzić złożeniem własnoręcznego podpisu na liście. Głos można oddać w wyznaczonym miejscu do głosowania poprzez postawieniu znaku X przy nazwisku jednego kandydata. Po wykonaniu tej czynności należy wrzucić do urny kartę do głosowania. UWAGA! Głos nie zostanie uznany za ważny jeśli na karcie nie został wskazany żaden kandydat lub też oznaczono więcej niż jedno nazwisko.

djembed

Frekwencja w Świętochłowicach

Epidemia jednak nie zatrzymuje wyborców w domach. Przez cały dzień tłumy ludzi idą do lokali wyborczych. Na godzinę 17:00 frekwencja w całym kraju wyniosła 47,89%. W porównaniu do poprzednich wyborów jest aż o 13 punktów procentowych wyższa.

W województwie śląskim także frekwencja jest wysoka. Do 17:00 osiągnęła 47,99% (34,74% w 2015 r.). W naszym regionie najwięcej głosujących poszło do urn w powiecie bielskim (52,76%), Tychach (52,00%) oraz powiecie pszczyńskim (51,57%), zaś najmniej w powiecie raciborskim (40,93%), Zabrzu (41,20%) i Bytomiu (42,75%).

Frekwencja na 17:00 w Świętochłowicach była rekordowa - wyniosła aż 43,81%. Przed pięcioma laty o tej godzinie swój głos oddało zaledwie 30,43% uprawnionych do głosowania w naszym mieście.

czytaj dyskusję

Polecamy: