Ogromne zmiany personalne w parafiach Świętochłowic. Zobacz, na jaką skalę!

Zbliżające się wakacje to czas, kiedy następuje sporo zmian w parafiach. I tak też jest w naszej archidiecezji . W katowickiej katedrze pw. Chrystusa Króla arcybiskup Wiktor Skworc wręczył dekrety księżom wikariuszom, którzy z końcem sierpnia podejmą obowiązki w nowych placówkach duszpasterskich. Wiele z tych zmian dotyczy księży pełniących posługę w Świętochłowicach.


We wtorek, 15 czerwca, prawie 90 księży, w tym 3 tegorocznych neoprezbiterów naszej archidiecezji, otrzymało dekrety na nowe placówki duszpasterskie. Już 28 sierpnia będą pełnili posługę w nowych miejscach.

Dekrety wikariuszowskie zostały rozdane. Sporo modyfikacji zauważyć można u naszych sąsiadów, czyli w Rudzie Śląskiej, Bytomiu i Chorzowie, lecz i w Świętochłowicach nie obeszło się bez kilku zasadniczych zmian.

Centrum bez proboszcza Borga

Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule, dekretem ks. abpa Skworca obecny ksiądz proboszcz Grzegorz Borg został mianowany kustoszem i proboszczem Bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Administratorem parafii zostanie ks. Adam Bojdoł.

Pozostali księża wikariusze także zostaną skierowani do innych parafii. ks. Grzegorz Szołucha - diecezja Viviers - Francja, z ks. Krzysztof Kuszka trafi do parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku. Obydwaj pasterze pełnili posługę w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła od 2018 roku. Do parafii przybędą za to następujący księża: ks. Marian Kłus i ks. Maciej Niesporek. Jak czytamy na stronie parafii, dziękczynna i pożegnalna msza święta za posługę duszpasterską opuszczających parafię kapłanów odbędzie się w czasie odpustu w niedzielę, 27 czerwca, o godz. 11.00.

Zmiany także w Chropaczowie

W Chropaczowie w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej pojawi się ks. Marek Organista. Dekretem ks. Abpa Skworca obecny wikariusz ks. Zdzisław Pławecki zostanie administratorem w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni Śląskiej.

Lipiny z nowym wikariuszem

Pracę w lipińskiej parafii rozpocznie ks. Mateusz Mryka. Zastąpi księdza Jacka Pawlusa, który zostanie przeniesiony do Pawłowic Śląskich, do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Piaśniki także z nowym wikariuszem

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pojawi się ks. Karol Płonka. Z kolei obecny wikariusz ks. Krzysztof Michalik opuści Piaśniki i uda się do Rybnika-Boguszowic do parafii również pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zdj. Archidiecezja Katowice