Piąta najstarsza osoba na świecie mieszka tylko 20 kilometrów od Świętochłowic. Dziś są jej 115 urodziny!

Takich urodzin należy życzyć każdemu. Niewielu jest bowiem takich ludzi na świecie, którzy dożywają 115 lat. A taką osobą jest Pani Tekla z Gliwic, która dziś obchodzi swoje urodziny. Jest najstarszym żyjącym Polakiem!

To wiek niewyobrażalny dla większości

ludzi. 115 lat skończyła 10 czerwca 2021 r. Tekla Juniewicz z Gliwic.

Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat. Jej recepta na długowieczność? Kieliszek koniaczku i chleb "z tłustym".

Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku. wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech.

Jak podaje Wikipedia, Tekla została ochrzczona w dniu narodzin w lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej.

Tekla wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula.

Przybyła na Śląsk w 1945 roku

W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.

Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903).

Z urodzinowymi życzeniami odwiedzili 10 czerwca solenizantkę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

czytaj więcej:

Sanok

Wycieczka w Bieszczady? Przystań w Sanoku!

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Tauron

Wyciek danych w Tauronie. Zagrożone dane osobowe klientów!

Wnętrze kościoła pw Św Piotra i Pawła

Archidiecezja odwołuje dyspensę. Wraca obowiązek Mszy Św.

Polska Akcja Humanitarna

Zamiast kwiatka niosę pomoc - akcja na zakończenie szkoły!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu