Piąta najstarsza osoba na świecie mieszka tylko 20 kilometrów od Świętochłowic. Dziś są jej 115 urodziny!

Takich urodzin należy życzyć każdemu. Niewielu jest bowiem takich ludzi na świecie, którzy dożywają 115 lat. A taką osobą jest Pani Tekla z Gliwic, która dziś obchodzi swoje urodziny. Jest najstarszym żyjącym Polakiem!

To wiek niewyobrażalny dla większości

ludzi. 115 lat skończyła 10 czerwca 2021 r. Tekla Juniewicz z Gliwic.

Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat. Jej recepta na długowieczność? Kieliszek koniaczku i chleb "z tłustym".

Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku. wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech.

Jak podaje Wikipedia, Tekla została ochrzczona w dniu narodzin w lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej.

Tekla wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula.

Przybyła na Śląsk w 1945 roku

W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.

Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903).

Z urodzinowymi życzeniami odwiedzili 10 czerwca solenizantkę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

czytaj więcej:

Hotel Belmare 2

Jesienny odpoczynek nad polskim morzem? Dlaczego nie!

Zdjęcie Główne

Botaniczna Park – osiedle inne niż wszystkie

MW Dzien1 1238

Pracuj z najlepszymi. W Madej Wróbel poszukują pracowników

Zdjęcie Główne

Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje dla każdego

Swietochlowice tramwaj

Kierowcy nie chcą sprzedawać biletów

Ajska

Koniec z motocrossem i offroad'em na Ajsce....

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo