Piknik z okazji otwarcia stawu Kalina w Świętochłowicach

Ekologiczna bomba została rozbrojona. Po wielu latach oczekiwań i kilkudziesięciu miesiącach prac staw Kalina w Świętochłowicach został oczyszczony. Zaplanowano piknik rodzinny z okazji jego otwarcia.

fot. FB/Staw Kalina w Świętochłowicach
Piknik z okazji otwarcia stawu Kalina w Świętochłowicach

Staw Kalina to największy i do niedawna najbardziej zanieczyszczony akwen w Świętochłowicach. Skażony był chemikaliami, które przez dziesiątki lat dostawały się do niego z hałdy odpadów poprodukcyjnych, usypanej obok przez Zakłady Chemiczne „Hajduki” z Chorzowa. Prace przy jego oczyszczeniu rozpoczęły się w kwietniu 2021 r. i zostały już zakończone.

- Staw Kalina przeszedł trudny proces remediacji, dzięki któremu rozbroiliśmy bombę ekologiczną! - oznajmił w mediach społecznościowych prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Z okazji otwarcia stawu Kalina zaplanowano rodzinny piknik, który odbędzie się w piątek, 15 września 2023 r., w godzinach 16.00-20.00. Będą m.in. występy muzyczne dla dzieci i dorosłych, turniej piłki nożnej dla młodzieży, quizy z nagrodami oraz dmuchańce i animacje dla dzieci.

Remediacja stawu Kalina w Świętochłowicach

Może Cię zainteresować:

Postępy prac na stawie Kalina. Wydobyto ponad 13 tys. ton odpadów

Autor: Maciej Poloczek

21/07/2022

Świętochłowice staw Kalina

Może Cię zainteresować:

Biała piana na stawie Kalina. Tak działa system napowietrzania

Autor: Redakcja NGS24

18/05/2022