Po sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Pożyczka na remediację Kaliny i nowy statut Muzeum Miejskiego

W poniedziałek, 17 sierpnia, odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Radni zdecydowali m.in. o nadaniu nowego statutu Muzeum Miejskiemu w Świętochłowicach i zaciągnięciu pożyczki na remediację stawu Kalina.

Umswiony22

Sesja świętochłowickiej Rady Miejskiej rozpoczęła się od uroczystego upamiętnienia wszystkich walczących w I i II Powstaniu Śląskim, a w porządku obrad znalazło się tylko pięć projektów uchwał.

Radni przyjęli proponowane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Świętochłowice na lata 2020-2031 oraz w budżecie Miasta Świętochłowice na 2020 r. Zdecydowano także m.in. o zaciągnięciu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na remediację stawu Kalina i zmianie nazwy Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach i nadaniu mu nowego statutu.

- Uchwała w sprawie zmiany nazwy Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach i nadania mu statutu jest o tyle ważna, iż nadaje muzeum charakter regionalny. Do zakresu działania będzie należała bowiem nie tylko ochrona dóbr związanych z dziejami miasta Świętochłowice, ale także dziedzictwa materialnego i niematerialnego regionu, w szczególności Powstań Śląskich w latach 1919-1921 – podkreśla świętochłowicki magistrat.

Świętochłowickie muzeum będzie teraz prowadzone wspólnie z samorządem województwa śląskiego. Instytucja będzie współfinansowana przez województwo śląskie, co umożliwi zwiększenie nakładów na jej działalność przy zmniejszeniu obciążenia dla budżetu miasta.