Podwyżki cen biletów Kolei Śląskich. Ale ze Świętochłowic do Katowic dojedziesz taniej

W trosce o jakość świadczonych usług, regionalny przewoźnik kolejowy poinformował o zmianie taryfy. Nowe ceny mają zapewnić dotychczasowy komfort. Korekta jest wprowadzona w związku z trudną sytuacją pandemiczną, jednak jak podkreśla zarząd spółki: chodzi przede wszystkim o komfort pasażerów.

Flirty

Koleje Śląskie są obecne na rynku od blisko 10 lat. Tak dużych zmian, u regionalnego przewoźnika jeszcze nie było. Ostatnia kompleksowa przebudowa cenników została przeprowadzona 5 lat temu. W związku ze spadkami wpływów finansowych, które dotknęły niemalże każdego sektora gospodarki, spółka musiała zdecydować się na wprowadzenie nowej taryfy.

Dostępne mimo pandemii

Każdego dnia, na tory wyjeżdża około 400 pociągów KŚ. To w większości bardzo nowoczesne jednostki, o których stan techniczny dba szereg specjalistów. Teraz, w dobie pandemii, szczególny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo podróży. Pojazdy są dezynfekowane przy użyciu najnowszych technologii, zachowywane są też wszystkie inne zasady reżimu sanitarnego. W związku z tym, w taborach może przebywać mniej pasażerów. To generuje niższe przychody. Mimo wszystko, kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Ten wygodny środek transportu każdego dnia pomaga dotrzeć do pracy lub w inne miejsce wielu mieszkańcom regionu.

- Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami - mówi Aleksander Drzewiecki, Prezes Zarządu KŚ.

Nie tylko wzrost cen

W związku z planowanymi zmianami taryfy średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13%. Mimo zmian, przewoźnik pozostanie jednym z najtańszych w Polsce. Nie wszystkie ceny biletów zostaną jednak podwyższone, część z nich będzie niższa. Dzięki bogatej ofercie przewoźnika, wzorem za innymi kolejami regionalnymi w Europie, nowa taryfa ma być prostsza i przede wszystkim sprawiedliwa. Zakłada ujednolicenie stawki kilometrowej, korektę ofert liniowych, wdrożenie atrakcyjnej oferty dla seniorów, rodzin czy zorganizowanych grup oraz wprowadzenie rabatów na przejazdy poza godzinami szczytu. Jej wdrożenie przebiegać będzie etapowo.

Pierwsza faza wejdzie w życie 10 maja 2021 roku. Druga, już we wrześniu.

- Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy poza szczytowej ze zniżką do 20% - dodaje Prezes Zarządu KŚ.

A ze Świętochłowic do Katowic będzie taniej

Mimo wzrostu cen, niektóre linie zostały jednak przeliczone inaczej. Dla przykładu bilet ze Świętochłowic do Katowic nie będzie droższy, a tańszy. Kosztować będzie 4,50 zł, gdy obecnie koszt ten wynosi 5 zł. Podobnie jest np. w przypadku podróży z Katowic do Sosnowca, tam również cena będzie o 50 groszy niższa.

Wszystkie bilety zakupione przed datą pierwszych zmian (10 maja) pozostają ważne.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Basen skalka

Basen ekologiczny na "Skałce" został zamknięty do odwołania

Przy osiedlu Brzezina w Świętochłowicach będzie ładniej Ruszyły prace przy oczku wodnym

Osiedle Brzezina w Świętochłowicach zyska atrakcyjne miejsce

Zlikwidowano kolejną melinę w Świętochłowicach

Zlikwidowano kolejną melinę w Świętochłowicach

Zlikwidowano kolejną metę w Świętochłowicach Mieszkaniec miasta handlował lewym alkoholem

Zlikwidowano kolejną „metę” w Świętochłowicach