Policjanci sprawdzają czy mieszkańcy Świętochłowic noszą maseczki!

Od soboty, 10 października, na terenie całego kraju obowiązuje tzw. żółta strefa. To oznacza, że obowiązuje m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej – nie tylko w pomieszczeniach, ale także na wolnym powietrzu. Policjanci sprawdzają czy mieszkańcy Świętochłowic stosują się do nowych obostrzeń.

Policja maseczki

Świętochłowiccy stróże prawa podkreślają, że wciąż zdarzają się osoby, które zapominają o obowiązku zakrywania ust i nosa i nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Mundurowi zapowiadają systematyczne kontrole, w miejsce gdzie obowiązują maseczki, przyłbice bądź chusty.

- Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność – podkreśla świętochłowicka policja.

Funkcjonariusze będą kontrolować m.in. świętochłowickie centra handlowe, środki komunikacji miejskiej oraz miejsca, gdzie może gromadzić się więcej osób.

Śląska policja nałożyła ponad 2 tys. mandatów za brak maseczki

W miniony weekend śląska policja ukarała mandatami blisko 2 200 osób, które nie przestrzegały obowiązku zasłania ust i nosa. Kolejne 1 500 zostało pouczonych, a blisko 500 wniosków skierowano do sądu. Policjanci nałożyli także 4 mandaty, skierowali 5 wniosków do sądu i pouczyli kilkanaście osób w związku z naruszeniem przepisów o gromadzeniu się osób. Nałożyli również 18 mandatów, sporządzili 1 wniosek do sądu i pouczyli 3 osoby w związku z naruszeniami zasad przemieszania się w transporcie zbiorowym.

fot. KMP w Świętochłowicach