Policjanci ze Świętochłowic uczą dzieci bezpieczeństwa na wakacjach

Po raz kolejny policjanci ze świętochłowickiej komendy angażują się w akcje pozwalające zaszczepić młodym mieszkańcom Świętochłowic dobre praktyki w zakresie dbania o bezpieczeństwo i przeciwdziałania zagrożeniom. Takie spotkania przydatne są zawsze, ale szczególnie w wakacje.

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są młode osoby. Dlatego miejscowi mundurowi korzystają z każdej okazji, by promować szeroko pojęte bezpieczeństwo. Regularnie odwiedzają dzieci biorące udział w półkoloniach i wakacyjnych zajęciach. Prowadzą prelekcje w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” oraz „Bezpieczne wakacje 2021”. Podczas spotkań przypominają najmłodszym o tym, co jest najważniejsze dla ich bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywającej w naszym mieście to w okresie wakacyjnym priorytet dla miejscowych mundurowych. W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2021” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” świętochłowiccy policjanci regularnie spotykają się z młodymi mieszkańcami miasta. Odwiedzają najmłodszych w trakcie zajęć wakacyjnych. Tak tez było wczoraj podczas spotkania policyjnej profilaktyk z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach. Z kolei dzisiaj młodych mieszkańców miasta w miejscowym MDK odwiedzili dzielnicowi oraz policjantka na co dzień reprezentująca świętochłowicką policję w kontaktach z mediami. Oba spotkania miały na celu promowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa w trakcie trwających wakacji w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Policjanci rozmawiali z dziećmi o tym, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie spędzać czas wakacyjny podczas zabawy na podwórku, podczas wypoczynku nad wodą czy na wsi. Mówili o odpowiednim zachowaniu podczas kąpieli i przebywania w rejonie akwenów oraz reagowaniu na sygnały dawane przez ratowników wodnych. Nawiązali do prawidłowego zachowania w lesie, czy na szlaku górskim wskazując poprawne zachowania podczas takiej formy wypoczynku. Zachęcali również do wzięcia udziału w konkursie plastyczno – filmowym pn. „Artystyczny przeWODNIK”, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. W trakcie spotkań poruszono również temat ataku niebezpiecznego zwierzęcia. Policjantki omówiły jaką postawę należy przyjąć przy spotkaniu z groźnym czworonogiem. W szczególności jednak przypomniały dzieciom o tym, jak zachowywać się podczas kontaktu z obcymi, zwracając głównie uwagę na ostrożność i ograniczone zaufanie.

Dzielnicowi przypomnieli również o zasadach korzystania z drogi, chodnika oraz ścieżek rowerowych. Mówili o bezpiecznym poruszaniu się na rowerze, hulajnodze i deskorolce w terenie miejskim. Omówili kwestię zwiększenia przez dzieci ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, wykorzystując przy tym zmysł wzroku i słuchu, a także najważniejszą zasadą: „popatrz w lewo, popatrz w prawo i ponownie w lewo”. Szczególnie zaś kładli nacisk na konieczność i znaczenie używania odblasków. Oprócz wiedzy teoretycznej dzieci miały możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce na specjalnie przygotowanym mini miasteczku ruchu drogowego. Młodzi mieszkańcy miasta chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach. Stróże prawa zaprezentowali im także radiowóz policyjny. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w prelekcji. Dzieci pomimo młodego wieku „popisywały się” swoją wiedzą, chętnie odpowiadając na pytania mundurowych. Okazało się, że doskonale wiedzą co to „zebra” i jak po niej przechodzić.

Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki ilustrujące m.in. omawiane w trakcie spotkania sytuacje, z jakimi mogą się spotkać i jak sobie z nimi radzić, ulotki z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz elementy odblaskowe.

/materiały prasowe KMP Świętochłowice/