Policyjne kontrole maseczek w świętochłowickich sklepach i marketach

Wybierając się na zakupy w Świętochłowicach warto mieć świadomość, że w sklepach i marketach naszego miasta mogą pojawić się policyjne patrole. Mundurowi kontrolują placówki handlowe w zakresie przestrzegania obostrzeń związanych z pandemią covid-19.

Policjanci prowadzą te kontrole wspólnie z inspektorami sanitarnymi. W ich trakcie sprawdzany jest przede wszystkim nakaz zasłaniania ust i nosa, ale nie tylko. Weryfikacji podlegają bowiem również kwestie prowadzenia dezynfekcji w placówkach handlowych, zachowanie dystansu społecznego, a także dozwolona ilość osób w sklepie.

Akcja kontrolna związana jest z wzrostem zakażeń. Kto w trakcie zakupów nie będzie przestrzegał obostrzeń, będzie musiał liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Patrole nie tylko sprawdzają, ale także edukują.

- Tam, gdzie to możliwe mundurowi pouczają i tłumaczą istotę oraz cel wprowadzonych obostrzeń. Jednak wciąż zdarzają się takie osoby, które w rażący sposób lekceważą przepisy oraz zdrowie swoje i innych. Wobec nich wyciągane są konsekwencje - czytamy na stronie internetowej świętochłowickiej Policji.

Ilość kontroli ma wzrastać. Osoby, które nie będą stosowały się do obecnych obostrzeń, muszą liczyć się z karą, którą może być nałożenie mandatu, skierowanie do sądu wniosku o ukaranie. Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Aktualne obostrzenia zobowiązują do noszenia maseczki między innymi w środkach komunikacji miejskiej, a także wtedy, gdy znajdujemy się w placówkach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Zgodnie z przepisami chusty, przyłbice i szalki nie są dopuszczalne. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki.

Na zdjęciach kontrola w markecie Dino w Chropaczowie. Fot. KMP Świętochłowice.

czytaj więcej:

Zawalił się dach budynku w Świętochłowicach

Zawalił się dach budynku w Świętochłowicach

Ma ponad 70 lat i handlowała lewym alkoholem w Świętochłowicach

Ma ponad 70 lat i handlowała „lewym” alkoholem

Świętochłowice Handlował podrobionymi Rolexami

Mieszkaniec Świętochłowic handlował podrobionymi Rolexami

Świętochłowice Fałszywy policjant

Oszukał „na policjanta”. Mundurowi mają jego wizerunek

112

Podziękowanie za uratowane życie

Świętochłowice nowy naczelnik drogówki

Nowy naczelnik drogówki w Świętochłowicach

Nowe samochody dla śląskiej policji

10 nowych nieoznakowanych radiowozów dla śląskiej policji