Pracowity i aktywny październik u seniorów "Złotej Jesieni" w Lipinach

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej "Złota Jesień" pod kierownictwem dyrektor Moniki Szewczyk przeżywa chyba najaktywniejszy czas w całej historii swojej działalności. Podopieczni tej jednostki mają możliwość aktywnego spędzania każdego dnia, a paleta wrażeń i różnorodność prowadzonych tam zajęć może napawać dumą.

Miesiąc rozpoczął się od świętowania Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który podopieczni z uwagi na pandemię celebrowali we własnym gronie przy słodkim poczęstunku. W tym trudnym czasie nie zabrakło dla podopiecznych pięknych słów ze strony personelu, a przy okazji przedstawiono im nową kierownik działu opiekuńczego - rehabilitacyjnego. Pani Agnieszka przywitała grono mieszkańców słodkimi łakociami. Było świątecznie, radośnie i słodko.

Tydzień seniora

W ramach "Tygodnia Seniora" mieszkańcy "Złotej Jesieni: uczestniczyli w warsztatach z wyrabiania środków czystości, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła. Warsztaty EKO-Senior w Centrum Kultury Śląskiej pozwoliły seniorom zrelaksować się oraz przenieść do świata zmysłów.

Ponadto, seniorzy odwiedzili restaurację Carin Caffe w Lipinach, gdzie ciepło ich przyjęto oraz poczęstowano ich gorącą kawą i pysznym swojskim ciastem. Nie zabrakło wzruszeń i osobistych refleksji, podopieczni "Złotej Jesieni" to najczęściej rodowici Świętochłowiczanie głównie z dzielnicy Lipiny. Seniorzy mieli okazję do wspomnień oraz ciekawych pogawędek o dawniejszych czasach.

Z muzyką za pan brat

W ramach prowadzonych dla seniorów zajęć muzycznych nie zabrakło górlaskiej muzyki (i oscypków), ale także piosenek Anny Jantar i Operetki. A wszystko to za sprawą wspaniałych pań: Pani Ireny i Pani Ewy.

W duchowej atmosferze

W połowie października ośrodek odwiedził Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Chropaczowie, ks. Damian Copek. Było to fantastyczne spotkanie pełne humoru, ale również pełne zadumy nad zmieniającą się rzeczywistością. Do "Złotej Jesieni" po raz kolejny zawitał także Proboszcz parafii pw. Św. Augustyna w Lipinach, ks. Mariusz Dronszczyk, który opowiedział historię życia i postać Siostry Dulcissimy Hoffmann.

Prezenty od przedszkolaków

Międzypokoleniowe spotkania są najbardziej cenne, bo możliwość spędzenia wspólnie czasu jest fantastycznym przeżyciem zarówno dla seniorów, jak i dla przedszkolaków. "Złotą Jesień" odwiedziła delegacja młodych świętochłowiczan z Przedszkola Miejskiego nr 11. Słodkości i pachnące herbatki, którymi przedszkolacy obdarowali seniorów z pewnością uprzyjemnią im jesienne dni.

Personel inwestuje w kompetencje

Jak ważne są kompetencje w pracy z ludźmi dobrze wiedzą pracownicy "Złotej Jesieni", którzy w dniach 5 i 12 października wzięli udział w doradztwie specjalistycznym z zakresu ekonomii społecznej. Przeprowadzone warsztaty przebiegały w dwóch obszarach:

  • Diagnozowanie i programowanie usług społecznych w Centrum Usług Społecznych. Podmioty ekonomii społecznej jako partner CUS w świadczeniu usług społecznych"
  • Współdziałanie sektora administracji publicznej i sektora ekonomii społecznej na terenie gminy


Zdjęcia: Miejski Dom Pomocy Społecznej w Świętochłowicach "Złota Jesień"