Prezydent Daniel Beger na konferencji w sprawie SIM Śląsk: Świętochłowice mogą być miastem rozkwitu.

W Chorzowie odbyła się specjalna konferencja prasowa w sprawie powołania spółki SIM ŚLĄSK, która będzie w przyszłości budowała nowe osiedla w Świętochłowicach, Chorzowie, Zabrzu i w Tarnowskich Górach. Wśród przemawiających obecny był prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Sssss

Konferencja poprzedziła akt podpisania umowy, w ramach której powołana zostanie nowa mieszkaniowa spółka o nazwie SIM Śląsk, w ramach tzw. Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Świętochłowice są jednym z 4 miast, które tę spółkę tworzą wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Oprócz naszego miasta to również Zabrze, Tarnowskie Góry i Chorzów.

Jarosław Gowin: To będzie powód do dumy

Obecny na konferencji Wicepremier Jarosław Gowin w ciepłych słowach podsumował dotychczasowe etapy powołania spółki. Podziękował za tempo, w jakim rozwija się ta inicjatywa, poinformował również, że podobne powstaną w każdym województwie. Wkrótce powołane w ramach SIM spółki rozpoczną budowę mieszkań.

Wicepremier przypomniał, że w ramach SIM budowane będą mieszkania na wynajem z umiarkowanym czynszem, z drogą dojścia do własności. Wiele polskich rodzin nie stać na kupno mieszkań od deweloperów, mimo że ciężko pracują. Właśnie z myślą o takich osobach, rodzinach powstają SIM-y. Zwrócił też uwagę, że w Polsce ciągle istnieje ogromny głód mieszkań, a ich dostępność, a raczej brak dostępności to największy dyskomfort społeczny.

Jarosław Gowin zauważył, że Polska rozwija się dobrze w tych obszarach, gdzie następuje dobra współpraca rządu i samorządów, a takim obszarem jest sektor mieszkaniowy.

– Cieszy mnie bardzo szeroki odzew samorządów odnośnie inicjatywy SIM. Coraz więcej gmin jest nią zainteresowanych, w tym gminy mniejsze a nawet gminy wiejskie – powiedział w trakcie konferencji Wicepremier Jarosław Gowin. - 100 tyś mieszkań do roku 2030 to zobowiązanie polskiego rządu. W większości one powstaną właśnie dzięki SIM i współpracy rządu i samorządów. Z perspektywy lat na pewno będziemy na to patrzyli jako na powód do dumy - podsumował.

Świętochłowice mogą być miastem rozkwitu

Prezydent Świętochłowic – Daniel Beger w swoim wystąpieniu przypomniał, że w gronie miast tworzących nową spółkę miasto Świętochłowice jest najmniejsze, jednak nie oznacza to, że będzie budowało najmniej mieszkań. Wskazał, że dzięki SIM nasze miasto może wejść na nowe tory rozwoju, którego jednym kołem zamachowym będzie właśnie budowa mieszkań, a drugim otwarcie się na inwestorów.

Dzięki niedawnemu wsparciu rządowemu, do Świętochłowic popłynęły miliony, dzięki którym zostaną uwolnione tereny inwestycyjne. Dlatego też potrzebujemy m.in. nowych i atrakcyjnych miejsc do zamieszkania także dla przyszłych pracowników, którzy znajdą tą pracę w związku z przyszłymi inwestycjami w naszym mieście.

– Wyobrażam sobie Świętochłowice jako miasto rozkwitu i bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Teraz przechodzimy od słów do czynów i zabieramy się do roboty – podsumował prezydent.

Fot. UM Chorzów (video z konferencji prasowej)