Przeżyjmy to jeszcze raz. Uroczystości majowe w Świętochłowicach. Zobacz wideo

Mps

W Świętochłowicach obchody majowych świąt były w tym roku skromniejsze niż zwykle. To efekt obostrzeń pandemicznych. Mimo tych niedogodności uczczono je godnie i z wielkim szacunkiem. Szczególną okazją był również jubileusz setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Specjalny koncert w ramach projektu “Niepodległość na Górnym Śląsku” można było oglądać 2 maja w wersji online na stronie Muzeum Powstań Śląskich oraz na facebookowym profilu tej placówki.

Tego samego dnia po zmroku na ścianie muzeum pojawił się niezwykły mapping „Śląsk wspólna sprawa” – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D, opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Mapping ten również można było obserwować online na muzealnym Facebooku.

W poniedziałek, 3 maja, w Parafii św. Piotra i Pawła przedstawiciele władz miasta wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę. Po mszy Przewodniczący Rady Miejskiej – Zbigniew Nowak oraz zastępcy prezydenta – Sławomir Pośpiech i Adam Trzebinczyk w imieniu władz miasta oraz wszystkich mieszkańców Świętochłowic złożyli kwiaty przy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Urząd Miejski w Świętochłowicach opublikował specjalny materiał wideo z uroczystych obchodów.

djembed

czytaj więcej:

Muzeum

Muzeum Powstań Śląskich: W setną rocznicę III...

M1

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach...

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Sw urzad

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w...

Centrum kultury slaskiej

Idzie lepsze

Grota

Remont lipińskiej Groty. Ktoś ostro podkręca...

Straz

Świętochłowice bardzo szanują strażaków. Z...