Radny interweniuje w sprawie domków fińskich. Do Urzędu wpłynęło pismo o wyjaśnienia

Pismo b karcza

Kilka dni temu na naszym portalu opisywaliśmy tragiczny stan zabudowań gospodarczych oraz terenu znajdującego się wokół samych domków. Miejsce, które miało być wizytówką dzielnicy, dziś straszy w dzień i w nocy, a dodatkowo jest tam niebezpiecznie. Sprawą zainteresował się radny Bartosz Karcz, który złożył w tej sprawie w Urzędzie Miejskim zapytanie do władz miasta.

Temat domków fińskich bliski jest nie tylko mieszkańcom Piaśnik, ale także tym świętochłowiczanom, dla których ważne jest zachowanie dorobku kulturowego i historycznego miasta. Mimo upływu trzech lat nowego samorządu, udało się wyłącznie ... wykwaterować większość mieszkańców, choć plany ogłaszane kilka lat temu zmierzały do zachowania charakteru mieszkalnego budynków, po ich remoncie. Przypomnijmy również, że zgodnie z obietnicami władz miasta, ten remont miał się najpierw rozpocząć w 2020, a następnie na początku 2021 roku. Niestety, od prawie roku, miasto nie wydało w tej sprawie żadnego komunikatu. Tymczasem miejsce to staje się nie tylko mało przyjemne, ale i niebezpieczne, co można było zobaczyć na zdjęciach w naszym artykule (link: https://www.ngs24.pl/domki-fin...).

fot. NGS24.pl

W dniu dzisiejszym, komunikat w sprawie interwencji radnego wydał radny Bartosz Karcz, który na swoim profilu poinformował, iż wystąpił do władz miasta w sprawie uporządkowania tego terenu, pytając przy okazji o plany Gminy w zakresie dalszego losu tego osiedla. Plany te, ogłaszane jeszcze w 2018 i 2019 roku zakładały rozpoczęcie remontu samych domków, ale także uporządkowanie i nadanie estetyki terenowi przyległemu. Największym orędownikiem "drugiego życia" domków fińskich w swoim czasie był prezydent Świętochłowic Daniel Beger. Miasto otrzymało również środki na rozpoczęcie tego remontu. Do dziś nie wiadomo, dlaczego się nie rozpoczął.

Niezależnie od tego, na chwilę obecną najważniejsze wydaje się zabezpieczenie walących się zabudowań w obrębie osiedla domków oraz posprzątanie terenu, który dosłownie jest zawalony wszelkiego rodzaju śmieciami i odpadami. Miejmy nadzieję, że interwencja radnego przyniesie skutki, a już wkrótce będzie tam po prostu bezpieczniej i czyściej.

czytaj więcej:

Strop okrzei 5

Pod ich mieszkaniem w Lipinach zawalił się piwniczny strop

Świętochłowice ul Katowicka tramwaj

Rząd wycofał się z jednego z covidowych obostrzeń

Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym - mówił Chełstowski

Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku?

Prezes MPGK

Stawki za odbiór odpadów rosną we wszystkich miastach....

Luzowanie

Od poniedziałku będzie można wchodzić do lasów i parków....

B689fad0280b286c898256c8d3b6ee9e XL

Podwyżki na „Skałce”

1

Maraton czytania