Ranking Perspektywy 2022: Najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach

Jakie są najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach? Ogłoszono Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022. Po uwagę brano wyniki z matur, sukcesy w olimpiadach czy wyniki egzaminu zawodowego.

fot. pixabay.com
Szkoła

Ranking szkół średnich został przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 24. W tym roku zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 zostali: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum). W woj. śląskim najlepsze szkoły to V LO w Bielsku-Białej i Technikum nr 4 w Jastrzębiu Zdroju.

Najlepsze szkoły średnie ze Świętochłowic

Świętochłowickie szkoły są niestety daleko w tym rankingu. Najlepsze liceum, czyli Salezjańskie LO w zespole szkół Don Bosko jest dopiero na 69. miejscu w woj. śląskim i na 608. w rankingu ogólnopolskim. Kolejne jest I LO im. Jana Kochanowskiego, które znalazło się na 116. miejscu w województwie, a w kraju jest poza pierwszym tysiącem. Wśród szkół technicznych Świętochłowice wypadają lepiej, niż w przypadków liceów. Salezjańskie Publiczne Technikum w zespole szkół Don Bosko jest na 23. miejscu w województwie śląskim i 156. w kraju. Pozostałe szkoły są poza tą klasyfikacją.

Kryteria rankingu Perspektywy 2022

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu Perspektyw ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2022 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

czytaj więcej:

Świętochłowice Stypendia dla najlepszych uczniów i studentów

Stypendia dla najlepszych uczniów ze Świętochłowic

Narzędzia

„Złota Rączka” ze Świętochłowic. Wyniki konkursu

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Policjanci swietochlowice

Zmiana dzielnicowych w dwóch dzielnicach...

Niedzielski

Minister przedłużył lockdown w Polsce. Odniósł...