Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie o budżecie Świętochłowic. Coraz mniejszy dług miasta!

Swietochlowice um

Jest pierwsza pozytywna od 3 lat opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wykonania budżetu miasta. To potwierdzenie, że Świętochłowice krok po kroku wychodzą na prostą!

Rok 2017, 2018 i 2019. To były trzy najtrudniejsze lata jeśli chodzi o finanse Świętochłowic. Miasto doświadczone złym zarządzaniem i katastrofą finansów przez trzy lata z rzędu nie mogło liczyć na przychylność kolegiantów RIO. Te trzy budżety przygotowywane były jeszcze przez poprzednich włodarzy naszego miasta. Dziś jednak jest inaczej, dziś Świętochłowice to zupełnie inny samorząd. Docenia to Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, same za siebie mówią także wskaźniki.

- W zakresie przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2020 ustalono, że nie wykazuje ono rozbieżności w stosunku do danych wykazanych w sprawozdaniach budżetowych (...) - czytamy w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. - Sprawozdanie jest kompletne, gdyż obejmuje informacje wymienione w art. 269 ustawy (...).

Do sprawy odniósł się w swoim społecznościowym, oficjalnym profilu prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

- Ciężka praca krok po kroku przynosi efekty. Bardzo dziękuję całemu Zespołowi za kolejny sukces, który działając wspólnie, osiągnęliśmy. Zmieniamy wizerunek miasta i rozwiązujemy problemy, które zastaliśmy - napisał prezydent Świętochłowic.

Istotną kwestią jest również potwierdzenie przez kolegiantów tytanicznej pracy, jaką wykonano w dwóch ostatnich latach w finansach Świętochłowic. Te - jak wiemy jeszcze 2 lata temu wymagały stosownych interwencji, a miastu groził program postępowania naprawczego. Dziś, choć jeszcze daleko od entuzjazmu, nasze miasto wypracowało takie wskaźniki, jakich tu nie było od kilkunastu lat. Dług miasta obecnie wynosi zaledwie 25% jego przychodów. Dla porównania - pod koniec 2018 roku, czyli zaledwie kilka lat temu, oscylował w granicy 40%. Co takiego zmieniło się, że można dziś mówić o sukcesie? Po prostu - zmiana władzy. Tylko tyle i aż tyle.

- (...) na koniec 2020 r. Miasto posiadało dług w wysokości 80 977 000, 33 zł, co stanowiło 25,94 % wykonanych dochodów - czytamy w opinii RIO

Tak dobrego wskaźnika Świętochłowice nie miały od 2010 roku, a pamiętajmy, że piętno na budżecie wywiera w ogromnym stopniu pandemia. Trzymamy kciuki, aby rok kolejny - 2021 był w tym zakresie jeszcze lepszy.